PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Oslavy 40. výročí založení rokycanských folklorních souborů

TAKHLE V ROKYCANECH POLEHOUČKU TANCUJOU... 1967-2007
Rokycanský folklorní soubor Rokytka, dobře známý všem příznivcům tradiční hudby a tance, oslavuje v tomto roce 40. výročí svého založení.
Slavnostní sezónu zahájil v lednu Staročeským bálem, v únoru navázala jubilejní souborová výstava v rokycanském Muzeu B. Horáka. Její vernisáž se konala v rámci tradičního hudebního setkání Dudy a dudáci. Slavnostní ladění měl v březnu také 17. ročník dětské soutěže ve zpěvu lidových písní a na květen Rokytka připravila vzpomínkový koncert s názvem "Takhle v Rokycanech..." za účasti několika souborových generací. Oslavy vyvrcholí na 8. září zvláštním programem v rámci dýšinského festivalu Česká náves.
Rokytka, soubor písní a tanců
Něco málo z historie
Soubor při tehdejším Okresním domě pionýrů a mládeže v Rokycanech založila v roce 1967 významná osobnost českého dětského folkloru Božena Auterská. První lidovou muziku sestavil v roce 1971 učitel a sběratel lidových písní František Hyndrák. Od roku 1973 hraje kapela v tradičním dudáckém obsazení: dudy, klarinety, housle, kontrabas, příležitostně flétna, vozembouch, fanfrnoch a jiné lidové nástroje. Z původní komorní dívčí skupiny se rokycanský soubor postupně rozrostl do mnoha tanečních složek: dospělé Rokytky, mládežnického Rokytí. Dětské skupiny nesly název Rokytička, Radeč, Hejhálek a Sluníčko. V současnosti tanečníky doprovázejí čtyři dudácké muziky. Vyrostla zde řada výrazných osobností, např. houslista a skladatel Jiří Fišer, dirigent plzeňského divadla Pavel Kantořík, tanečník Honza Malík aj. Okruh nejbližších spolupracovníků souboru tvoří desítky příznivců a rodinných příslušníků, sdružených od roku 1993 v Klubu přátel souboru Rokytka. Soubory jsou zároveň zájmovými útvary Domu dětí a mládeže, který jim poskytuje zázemí pro nácviky tanečníků a muzik.
Rokycanské folklorní soubory patří mezi nejvýznamnější v České republice. Jsou pravidelnými účastníky prestižních přehlídek a festivalů, jejich umění obdivovali diváci a posluchači v 16 zemích světa, kromě sousedních států např. ve Finsku, Dánsku, Rusku, Itálii, Francii, Belgii, Lucembursku, Velké Británii a Turecku. V zámoří se s velkým úspěchem představily v Jižní Koreji a Indonésii.
Z významných osobností, které ovlivnily tvář souboru jmenujme autory hudby Josefa Režného, Zdeňka Bláhu, Jiřího Fišera a Zdeňka Vejvodu, choreografy Boženu Auterskou, Romanu Šlapákovou, Evu Rejškovou, Danielu Stavělovou, Věru Svobodovou, Jenu Janovskou, Honzu Malíka, Věru Bláhovou, Zdeňka Vejvodu, režiséra Václava Bártu a kostýmní výtvarnici Zoru Doležalovou.
Soubor často spolupracoval s rozhlasovými studii v Plzni a Praze, s Československou televizí a Státním filmem. V roce 1996 vydal vlastním nákladem zpěvník ze sběrů F. Hyndráka Co se zpívalo na Rokycansku a profilové nahrávky rokycanských dudáckých muzik na MC (1993) a CD U Rokycan černej les (2000).
V roce 1980 bylo souboru uděleno Státní vyznamenání za vynikající práci, dětský soubor se stal v roce 1998 Laureátem Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.
Rokytka - pořadatel kulturních akcí v Rokycanech
Od roku 1988 Rokytka každoročně pořádá vánoční představení, sestavené z koled a výročního zvykosloví od adventu po Tři krále, s názvem "Koleda, koleda".
Od roku 1992 se v březnu ve spolupráci se základní uměleckou školou koná dětská Soutěž v zpěvu lidových písní. V porotě zasedají přední lidoví zpěváci a muzikanti, součástí akce je společný koncert porotců a vítězů.
Od roku 1997 je veřejnost zvána na lednový Staročeský bál s bohatým programem a předtančením dospělého souboru.
Od roku 2002 muzikanti ve spolupráci s Muzeem B. Horáka pořádají únorové populárně vzdělávací semináře a komorní koncerty s názvem O dudách a dudácích.
Pro děti Rokytka pořádá navíc Setkání s Mikulášem, dětské maškarní taneční zábavy Masopuste, masopuste, letní tábory, soustředění a výlety.
Rokytka v datech a číslech
10. 3. 1968 - první veřejné vystoupení folklorního souboru při ODPM Rokycany
8. 4. 1988 - poprvé vystupujeme pod názvem Rokytka
643 - počet tanečníků souboru v letech 1967-2007
125 - počet vícečlenných rodin na jevišti (sourozenci, manželé, rodiče, děti)
117 - počet muzikantů v dudáckých muzikách 1971-2007
70 - počet tanečních choreografií
550 - počet úprav lidových písní a instrumentálních skladeb
1900 - počet veřejných vystoupení (ke 30. červnu 2007)
Těžká rozloučení
Je velmi smutnou skutečností, že právě v roce oslav 40. výročí založení souboru nás náhle opustili, ti, kteří se o vznik a úspěšnou činnost Rokytky v uplynulých desetiletích nejvíce zasloužili. Rozloučili jsme se se zakladateli souboru Boženkou Auterskou (1940-2007) a Františkem Hyndrákem (1921-2007). Slovy nelze vyjádřit, jak moc nám těch několik týdnů chybějí. Ale právě slova nejsou vůbec potřeba. Každý taneční krok a každá nota je poděkováním za to, jaký svět dětství a krásy nám všem otevřeli.

Zdeněk Vejvoda

Slavnostní koncert ke čtyřicetinám Rokytky
Každý z nás ukládá ve své paměti silné životní zážitky. Jedním z nich pro mne zůstane nedávný koncert ke 40. výročí založení souboru písní a tanců Rokytka. Název večera "Takhle v Rokycanech" vychází z textu známé lidové písničky, jejíž text prozrazuje, že rokycanští kdysi pomaloučku pracovali, tancovali a dokonce také polehoučku milovali. Téhle písničkové pomluvě ale průběh koncertu naprosto neodpovídal, neboť byl naplněn tanečním, pěveckým a muzikantským temperamentem. Nelze nepřipomenout legendu jménem Boži Auterská. Sluneční člověčenské paprsky této výjimečné ženy, chcete-li její genius loci, se nad celým slavnostním večerem neviditelně vznášely.

Zdeněk Bláha, hudební redaktor Českého rozhlasu Plzeň

Božena Auterská, zakladatelka souboru, prosinec 2006:
"40 let je to málo nebo moc?Několik generací v tomto čtyřicetiletém období získalo povědomí o lidové písni, tanci a muzice a to se stalo součástí jejich života. Upevnila se zde řada partnerských, ale především přátelských vztahů, které trvají dodnes. Společně jsme poznali řadu krásných míst a přátel, kteří obohatili náš život. Navždycky v nás zůstanou nezapomenutelné vzpomínky ze zájezdů a festivalů. Soubor žil vždy ve společenství celých rodin, které nám po celou dobu pomáhaly. Náš dík patří všem rodičům, prarodičům, sourozencům...
Ať je tomu stále tak, aby soubor v Rokycanech měl své přední místo v dění města a aby dál žil svým společenským životem."
František Hyndrák, zakladatel muziky, 1996:
"Lidové písně ani po staletích neztrácejí svěžest, rozechvívají srdce a mysl, dovedou vykouzlit hřejivý úsměv na tváři. Dlouhověkost jim darovali neznámí tvůrci. Chceme-li jim za to být vděčni, je naší krásnou povinností, abychom se k jejich písním neustále vraceli a často je zpívali..."

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.11.2007 v 21:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA