PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

VYHODNOCENÍ FOLKLORNÍCH SLAVNOSTÍ A FESTIVALŮ V SENÁTU PARLAMENTU ČR

Tisková informace
Setkání ředitelů folklorních slavností a festivalů FoS ČR, starostů a primátorů festivalových měst a obcí a dalších hostů s představiteli Senátu Parlamentu ČR.
logo
V Praze se v pondělí 26. 11. 2007 uskutečnilo Setkání ředitelů folklorních slavností a festivalů FoS ČR, starostů a primátorů festivalových měst a obcí a dalších hostů s představiteli Senátu Parlamentu ČR. Hlavním bodem jednání, které se koná každoročně v rámci jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, bylo zhodnocení folklorních festivalů a slavností pořádaných v letošním roce a jejich příprava v roce 2008.
Jednání zahájil senátor Karel Barták, předseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR. V úvodním slově zdůraznil význam folkloru, lidového umění v současné době, zejména pro výchovu dětí a mladých lidí, z nichž mnozí nacházejí v souborech, skupinách, lidových muzikách své uplatnění.
Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, pak přivítal řadu hostů senátora Jaromíra Jermáře, Jiřího Stodůlku, náměstka ministra Cyrila Svobody, představitele Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zahraničních věcí ČR. Rovněž uvítal tajemnici SHS ČMS Květu Vitvarovou, ředitele Národního ústavu lidové kultury Jana Krista, ředitele Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm Vítězslava Koukala, obchodního radu velvyslanectví Ruské federace Grigorije Sarišviliho a prvního tajemníka velvyslanectví Indonéské republiky A. N. Wahyaudiho. Přítomna byla i řada představitelů mediálních partnerů a sponzorů.
V rámci dopoledního panelu pak předseda Folklorního sdružení ČR uvedl, že v letošním roce bylo uspořádáno 50 členských folklorních festivalů a slavností, které navštívilo téměř 1 250 000 diváků a potěšitelné je, že se mezi nimi zvýšil počet mladých návštěvníků.
Dopoledne vystoupili postupně generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, který mimo jiné vyjádřil poděkování těm, kteří festivaly obětavě připravují a organizují v "zákulisí" a vytvářejí. Připomenul, že se na řadě akcí organizovaných Folklorním sdružením vystupuje znovu obnovený BROLN, tajemnice Rádia Proglas Helena Bízová uvedla, že stanice v současné době vysílá týdně 7 hodin věnovaných folkloru a lidovému umění. Ředitel Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal, vyzval představitele festivalů a dětských a mládežnických souborů k tomu, aby nominovali do ankety Zlatý Ámos učitele, kteří tvoří velké procento vedoucích souborů i organizátorů. Dále vystoupili náměstek ministra Jiří Stodůlka, generální ředitel Správy českých center Jaroslav Kantůrek, Ilja Racek, ředitel studia ČT v Ostravě, ředitel odboru OKKV MZV ČR Zdeněk Lyčka, tajemník FoS ČR Jiří Pokorný, Rostislav Hlosta, ředitel Multimediálních projektů, Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů, Pavel Hofrichtr, ředitel www.borovice.cz, ředitelka agentury ACR Alfa Blanka Langerová představila novou reprezentativní knihu propagující naši republiku včetně folkloru. První místopředseda FoS ČR Ladislav Michálek, provedl hodnocení zahraničních aktivit v rámci letošních akcí uvedl, že se na nich představilo 255 souborů z 52 zemí a 85 souborů a skupin ze Slovenska. Našich 220 souborů vycestovalo do 62 zemí.
V průběhu setkání byl předán Putovní pohár FoS ČR pro nejlepší obec v oblasti rozvoje lidové kultury v rámci soutěže Vesnice roku. V letošním roce zvítězila a pohár získala obec KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ z Karlovarského kraje, za přínos k obnově a uchování lidových řemesel a tradic v prostorách muzea statku Bernard. Pohár převzal z rukou předsedy Výboru Senátu Parlamentu ČR Karla Bartáka starosta obce Ivan Štefan. Na druhém místě se umístila krojovaná skupina mládeže TJ SOKOL STUDENEC z kraje Vysočina za snahu o obnovu krojů a lidového umění regionu Horácko. Zvláštní cenu - diplom převzala starostka TJ Sokola Lenka Mrňová a starosta obce Josef Zahradníček. Třetí místo patří obci TEREZÍN z Jihomoravského kraje za obnovu lidových tradic a zachování kulturního dědictví v místním mini muzeu. Ocenění převzala starostka obce Miroslava Vykydalová.
V závěru Setkání předseda FoS ČR poděkoval znovu všem představitelům festivalů, festivalových měst a obcí za velmi úspěšnou organizaci a průběh všech akcí, za podporu ze strany centrálních orgánů, institucí, sponzorů, partnerům a mediálním partnerům, velvyslanectvím řady zemí v Praze, samozřejmě všem účinkujícím, pořadatelům a informoval o přípravách folklorních akcí v roce 2008.

K obsahu vystoupení hostů a účastníků setkání se vrátíme v nejbližší době na internetových stránkách www.fos.cz.
D. Macháček
D. Macháček
D. Macháček
D. Macháček
D. Macháček

Dušan Macháček
místopředseda mediální komise FoS ČR

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 26.11.2007 v 23:36 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA