PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

O čem se hovořilo v Senátu

Zhodnocení letošní folklorní sezóny a příprava sezóny 2008
Jak již bylo uvedeno v pondělní oficiální informaci, v budově Senátu ČR se sešli představitelé členských festivalů FoS ČR, festivalových měst a obcí se senátory, představiteli ministerstev, institucí, mediálních partnerů, sponzorů a dalších hostů, aby zhodnotili letošní folklorní sezónu a připravili akce roku 2008.
A bylo opravdu co hodnotit. Letos se uskutečnilo 50 členských festivalů a slavností, které navštívilo l 250 000 návštěvníků. Přítomní ředitelé festivalů potvrdili, že se zvýšil zejména počet a zájem mladých lidí. Ti přišli nejen shlédnout oficiální programy, ale aktivně se podíleli na večerních a nočních besedách či sešlostech, zpěvech a tancích u muzik, cimbálů, dud, dechovek i exotických nástrojích, se kterými přijeli zahraniční účastníci.
V průběhu roku se koná i mnoho dalších tradičních i nových folklorních akcí, na kterých rovněž vystupují členské soubory FoS ČR, ale i další.
Folklorní sdružení ČR
Zaujalo mne vystoupení ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, který vyjádřil poděkování a obdiv těm, kteří dobrovolně, obětavě, profesionálně připravují a organizují jednotlivé lidové slavnosti a festivaly, zajišťují program, finance, propagaci, dopravu, ubytování účinkujících a další podmínky pro jejich zdárný průběh. Podobně ocenil záslužnou práci všech vedoucích souborů, muzik, folklorních skupin, zejména dětských a mládežnických, senátor Karel Barták, předseda senátního Výboru pro vzdělání a kulturu.
Na setkání vystoupili v diskusi i představitelé dalších médií, které věnují folklorním akcím mnohem větší pozornost než v minulosti. Ilja Racek, ředitel ostravského studia ČT uvedl, že štáb Folklorního magazínu bude i v příštím roce natáčet a vysílat každou druhou sobotu na programu ČT2. Pokračovat bude i vysílání pořadu Folklorika z brněnského studia ČT.
Ředitel DTA Slávek Hrzal vyzval vedoucí dětských souborů a představitele festivalů, aby prostřednictvím svých mladých korespondentů přispívali do internetových novin a rádia Dětské agentury.
Předseda Klubu českých turistů Jan Stránský uvedl, že mnoho našich i zahraničních turistů spojuje absolvování turistických tras s návštěvou folklorních slavností a pozval naše soubory k účinkování na akcích, které proběhnou v roce 2008 v rámci oslav 120. výročí založení KČT.
O putovní výstavě Folklorní velmoc uprostřed Evropy, kterou připravily společně Správa Českých center a FoS ČR, informoval ředitel Správy Jaroslav Kantůrek. V příštím roce bude instalována v našich Centrech na Slovensku a v ukrajinském Kyjevě. Dvacet šest našich center v zahraničí i všechny české ambasády obdržely již v létě 80 tisíc tištěných skládaček s termíny a základními informacemi o našich festivalech v roce 2008.
Rostislav Hlosta, ředitel Multimediálních preojektů seznámil přítomné s tím, že je již zpracováno 60 dílů v rámci projektu Poselství lidových tradic na DVD. V příštím a přespříštím roce chced štáb ve spolupráci s FoS ČR natáčet ještě na 20 festivalech.
Tajemník Folklorního sdružení Jiří Pokorný prezentoval na Setkání připravovaný katalog o folklorních festivalech - Cesty za folklorem i jeho internetovou podobu. V poslední fázi přípravy je i tradiční Kalendář folklorních a lidových akcí na rok 2008.
Předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica před závěrem Setkání informoval rovněž o Valné hromadě FoS ČR, která se sejde koncem dubna 2008, která zhodnotí činnost Sdružení od roku 2004 a přijme program na další čtyřleté období. Připomenul i půlroční činnost Informačního centra FoS ČR v Jeruzalémské ulici, jehož služby využívají nejen pražané, ale i naši a zahraniční návštěvníci Prahy. Pozval všechny zástupce festivalů i měst a obcí k návštěvě 11. Národního krojového plesu, který se koná 2.února 2008 ve Žďáru nad Sázavou.

Dušan Macháček

Folklorní sdružení ČR
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 28.11.2007 v 15:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA