PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

9. ročník SOUZNĚNÍ 2007

Tisková zpráva
9. ročník SOUZNĚNÍ 2007 www.souzneni-festival.cz (Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel). 13. - 16.12.2007 Ostrava a Kozlovice.
Tradice festivalu Souznění byla založena v roce 1999, kdy se v prosinci na náměstí sv. Petra ve Vatikánu rozzářil vánoční strom z moravských Beskyd. Také tehdejší přípravy na vystoupení před svatým otcem Janem Pavlem II. byly jedním z motivů k uspořádání adventního setkání, které by připomnělo mizející vůně a chutě Vánoc (více web: www.souzneni-festival.cz / článek Vatikán 1999 Vojvoda). Letos se takto setkáváme už podeváté, abychom společně zachytili zanikající svět lidových tradic části Karpatského oblouku - Moravy, Slezska, Čech a Ukrajiny. Uvidíme ukázky práce těch nejlepších lidových mistrů, uslyšíme známé i pozapomenuté koledy, seznámíme se s vánočními zvyky blízkých i vzdálenějších krajů. Sváteční písně a hudba zazní z úst dětí i dospělých, amatérů a profesionálů. Domácí i zahraniční tvůrci předvedou výrobu vánočních ozdob, keramiky, lidových šperků, kovových, kožených a řezbářských výrobků... Na své si přijdou milovníci specialit domácí kuchyně. Věříme, že letošní rozšířený program naplní vaše očekávání.
Připravujeme dvě novinky:
Mezinárodní výstava betlémů - sobota 15.12. - sál OÚ v Kozlovicích a neděli 16.12. odpoledne - DK města Ostravy.
Mezinárodní výstava dětských výtvarných prací "Vánoční pohlednice" (ve spolupráci s Oravským osvětovým střediskem v Dolním Kubíně na Slovensku) - v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě.
Část výstavy bude jeden den "hostovat" v Kozlovicích (sobota 15.12.).
PROGRAM:
Čtvrtek 13.12. - úvodní koncert duchovní a sváteční hudby - v klubu TEMPL (20.00 hod.) a obchůzky s koledou už v 18.00 hod. v exteriérech i klubech na Stodolní ulici v Ostravě. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny, Valašský vojvoda (pásmo Koledování, Třé Králové, volné koledy) a finalista Superstar 2006 Martin Ševčík.

Pátek 14.12. - Duchovní hudba a pravoslavné zpěvy v kostele sv. Václava v Ostravě (19.00 hod.). Slovem uvedou biskup F.V.Lobkowicz a starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. Vystoupí Kralytsia z Ukrajiny (pravoslavné a sváteční zpěvy) a Societas Incognitorum z Brna (Barokní advent na Moravě). Umělecký vedoucí Eduard Tomaštík - průvodní slovo.
8.00 hod. - Vánoční jarmark s lidovými řemesly, v 9.00 hod. Obchůzky s koledou - tři scény (sál obecního úřadu, venkovní prostranství u obecního úřadu a u Fojtství). V sále OÚ Kozlovice proběhnou volná vystoupení: DFS Hurčánek z Palkovic, SPV Kozlovice, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda.
Ve spolupráci s agenturou Relax v podhůří Beskyd proběhne program Na fojtství od 9.30 hod. - Kralytsia, pak Příchod "Marie a Josefa" (na motivy starého kozlovického zvyku - hledání noclehu pro Pannu Marii), pásmo "Pospěšme do Betléma" a "Živý Betlém" ve chlévě Fojtství - Hurčánek, následuje Pastýřská hra v provedení souboru Valašský vojvoda. Program na Fojtství uzavřou pásmem soubory - SPV, Valášek a Pěvecký sbor.
V 11.00 hod. - Setkání vedoucích souborů a zvaných hostí u starosty na OÚ Kozlovice. V 15.00 hod. Koncert duchovní hudby v kostele sv. Michaela a sv. Barbory. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci z Prahy. V 18.00 hod. Adventně - vánoční pořad - vystoupí Hurčánek, Valášek, Valašský vojvoda, zpěvačka Daniela Valíčková a Zpěváčci 2007: zlatá Kristýna Daňhelová z Uherského Hradiště, stříbrná Aneta Ručková z Hutiska - Solance, bronzoví Barbora Šedivá z Karlových Varů a Tadeáš Hoza z Hulína, dále hosté - soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci s LH Rozmarýnek z Prahy.
Slovem provázejí Markéta Žáčková, Karel Novák a Marie Prudká jako host.
Předáme finanční dar Oblastní Charitě Frenštát pod Radhoštěm.
V rámci sobotního Souznění se odehraje v areálu Fojtství pásmo "Chození se soškou Panny Marie". Tento původní kozlovický zvyk místních žen hledat symbolicky pro Pannu Marii "přeležení" v jednom z domů v dědině, kde se poté rozhostí večer plný písní, modliteb a rozjímání, se zde stále v komorní podobě udržuje. Děti ze souboru Hurčánek z Palkovic návštěvníkům tento zvyk a jeho atmosféru přiblíží. Zazpívají mimo jiné obřadní píseň "Když Panna Maria po světě chodila", kterou zaznamenal v roce 1958 sběratel Vincenc Socha.
Neděle 17.12. - Ostrava.
V 10.00 hod. - Slavnostní Mše svatá, v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách (účinkují vybrané soubory a Zpěváčci).
16.30 - Setkání s lidovými tvůrci a řemesly - Dům kultury města Ostravy. Předvádění, prodej. Zahrají vybrané muziky a CM Kovaliček. 18.00 hod. - Galakoncert Souznění v divadelním sále DK MO. 1. část - České Vánoce (LH Rozmarýnek a Vycpálkovci z Prahy) - Koledování (Zpěváčci 2007, Valašský vojvoda a sólisté). Speciální host - soubor Kralytsia z Ukrajiny. 2. část - Janek Ledecký a Nosticovo kvarteto.
Slovem provází herec Vladimír Polák.
Finanční dar věnuje potřebným společnost HUISMAN KONSTRUKCE.

Po galakoncertě bude neformální setkání významných hostů, s bohatým občerstvením, ve společnosti s našimi kapelami.
MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.
Pořadatelem je hudební agentura Zdeny, spolupořadatel je soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz, obec Kozlovice a statutární město Ostrava.
Z koncertů bude pořízen zvukový i obrazový záznam digitální technikou. Sestřih uslyšíme ve vysílání Českého rozhlasu (stanice Praha, Vltava nebo Ostrava) a uvidíme v pořadech České televize, TV Noe, TV Polar a TV Fabex - studio Ostrava.
Záštita nad MF Souzněním 2007:
biskup Ostravsko - opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, senátorka a starostka MO Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, náměstek hejtmana MSK Petr Adamec, primátor statutárního města Ostravy Petr Kajnar, starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil a starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel.
Pořady Českého rozhlasu Ostrava:
24.12.2007: SOUZNĚNÍ I. - 16.00-17.00 hod.
25.12.2007: SOUZNĚNÍ II. - 18.00-19.00 hod.
04.01.2007: Muzikanti hrajte - SOUZNĚNÍ II. - 18.30-19.00 hod.

Zdeněk Tofel, 03.12.2007
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz, 604245814

ČTv Dobré ráno 4.12.2007
Vážení a milí, v úterý 4.12.2007 budeme na ČTv 1 vysílat od 6.00 do 8.20 hod. - v pořadu Dobré ráno (a pak od 9.00 hod. v repríze na ČTV 2) - vše o MF Souznění a také o ZUŠ Ostrava 1, která letos slaví 100. výročí svého založení. Živě vystoupí její žáci - dětská cimbalová Kovaliček se svým programem.
Hostem televizního pořadu bude ředitel festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.12.2007 v 01:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA