PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slovácké krúžky se sešly ve slovenské Stupavě

Více než tři sta členů Slováckých krúžků z Prahy, Brna a Bratislavy se setkalo 17. listopadu v kulturním domě ve Stupavě nedaleko Bratislavy na společné oslavě 85. výročí založení Slováckého krúžku a Skaličanů v Bratislavě.
Více než tři sta členů Slováckých krúžků z Prahy, Brna a Bratislavy se setkalo 17. listopadu v kulturním domě ve Stupavě nedaleko Bratislavy na společné oslavě 85. výročí založení Slováckého krúžku a Skaličanů v Bratislavě. Z Brna i Prahy přijely dva autobusy plné zpěváků, tanečníků a muzikantů a dalších členů krúžkú, ze Skalice nejen zpěváci a přátelé folkloru, ale i primátor staroslavného slovenského města a ředitelka městského muzea. Početnou skupinu z Kunovic, rodiště jednoho ze zakladatelů bratislavského krúžku, vedla místostarostka města.
Slovácké krúžky z Prahy, Bratislavy a Brna se scházejí každoročně již řadu let na plesech, při výročních událostech, na společných výletech, střídavě v Čechách, na Moravě a na Slovensku.
Letošní výroční setkání začalo návštěvou vinařské firmy Víno VILO RAČA v bratislavské městské části Rača, kde jsme ochutnali vzorky vín z karpatské oblasti, včetně výborné červené račianské frankovky a mladého vína z letošní úrody. Po přesunu do nedaleké Stupavy, začal program připomenutím vzniku a začátků Slováckého krúžku v Bratislavě v roce 1922. Richtár bratislavského krúžku Peter Fajkus připomenul, že mezi hlavními iniciátory byli Jura Černý, rodák z moravských Kunovic, který přišel do Bratislavy jako stavební inženýr a Juro Štúr, bankovní úředník, jehož matka pocházela z Hodslavic na Valašsku. Členy tehdejšího krúžku byli mladí z Čech a Moravy, kteří přišli na Slovensko pomoci při budování nových institucí, úřadů, ekonomiky na Slovensku a rovněž slovenští absolventi českých vysokých škol. Vzpomenul i dlouholetou tradici setkávání našich tří spolků již od 30 let minulého století. Nedílnou součástí bratislavského krúžku jsou i folkloristé ze slovenské Skalice.
Stupava
přivítání
Stupava
Zdravice SlK v Brně
Stupava
Zdravice
Starosta krúžku z Brna Václav Štěpánek na závěr své zdravice pozval všechny na oslavy 100 let krúžku v roce 2008 a pražský starosta Mirek Říha zase na 52. Moravský ples v Praze. Primátor Skalice Stanislav Chovanec připomenul skalické rodáky, kteří stáli u zrodu krúžku v Bratislavě. Jako první, z více jak 150 krojovaných, se představili zpěváci, muzikanti a tanečníci z Bratislavy v hodinovém programu připraveném pro tuto příležitost. Pozadu nezůstali ani hosté z Prahy a Brna, se kterými si řadu písní zanotovali všichni účastníci výročního setkání. K pohodě večera přispěly skalickými písněmi i členky Harmonia klubu ze Skalice a také cimbálová muzika z Kunovic.
Večer pokračoval volným zpíváním, tancováním a muzicírováním všech krojovaných "aj civilú". V muzikách se vzájemně střídali a soutěžili všichni přítomní primáši, kontráši, basisti, klarinetisti, cimbalisté. Sedlácké, danaje, skočné, čardáše a myjavské tancovali starší i mladí krúžkaři a jejich příznivci. Ochutnávaly se pagáče, skalické trdelníky, moravské hodové koláčky, klobásky, uzené, koštovala se moravská a slovenská slivovice, meruňkovice a výborné karpatské víno.
Na rozloučenou si všichni zazpívali "Idem od Vás" a slíbili, že se sejdou již 23. února 2008 na Moravském plese v Praze a na podzim při oslavách 100. výročí Brněnského Slováckého krúžku.

Dušan Macháček

Stupava
Stupava

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Stupava
Zveřejněno 07.12.2007 v 02:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA