PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

11. NKP. Rozhovor s ředitelem plesu

Vezměte dobrou náladu na náš ples.
O přípravách na 11. Národní krojový ples hovoříme s jeho ředitelem Ladislavem Michálkem.
Počátkem února 2008 proběhne ve Žďáru nad Sázavou další ročník Národního krojového plesu. Čím se bude lišit od předcházejících?
Národní krojový ples pořádá Folklorní sdružení České republiky a další organizace a instituce ve Žďáru nad Sázavou již po jedenácté. V sobotu 2. února 2008 se v Domě kultury sejde více než 600 krojovaných účastníků a další stovky návštěvníků a hostů.
Letos se v hlavním programu, ale i v doprovodných akcích představí folklor a lidové umění Opavského a Těšínského Slezska, stranou nezůstanou ani ostatní regiony. Budou převažovat slezské kroje, tance, písně a melodie, výrobky lidových umělců ze slezských měst a obcí, kulinářské speciality.
Vstupujeme do druhé dekády ojedinělé přehlídky lidových písní, tanců a pestrosti krojů z celé naší folklorně bohaté země.
Daří se naplňovat jeden ze záměrů reprezentačního plesu, vedle prezentace folklorních oblastí zahájit tradičním krojovým plesem mediální kampaň letošní sezóny členských folklorních festivalů a slavností.
Proč se tento ples koná právě ve Žďáru nad Sázavou?
Nad místem konání Národního krojového plesu ve Žďáru nad Sázavou se vedlo a jistě i nadále povede mnoho diskusí. Žďár nad Sázavou byl zvolen zejména proto, že z hlediska zeměpisného se blíží centru republiky, má odpovídající kapacity a dobré podmínky v Domě kultury. Důležitým aspektem je i dostatečná ubytovací kapacita v hotelech a ubytovnách ve městě. Podobných míst s odpovídajícími podmínkami pro konání tak velké akce u nás není tak mnoho. Snad jen Ostrava, Praha, Brno, ale v těchto městech je tak velké množství akcí v zimě...
Které soubory jste pozvali a jak se připravují? Představí se i některý z dětských souborů?
Letošnímu plesu budou dominovat slezské soubory, pozvání přijalo celkem 10 kolektivů, včetně jejich muzik. O účasti žádného dětského souboru neuvažujeme, neboť se jedná o "pozdně večerní" akci.
Za účasti programového ředitele plesu Miroslava Ekarta proběhla v Ostravě již čtyři koordinační setkání a připraveny jsou dvě secvičné zkoušky.
Bude účinkovat i dudácká muzika ze západních Čech, v krojích přijdou jistě "souboráci" a hosté z Horácka i z jiných regionů Moravy a Čech.
V minulosti byly v rámci programu vyhodnoceny Miss plesu, Nejsympatičtější krojový pár, vloni "soutěžili" verbuňkáři s odzemkáři. Bude letos něco podobného?
V programu letošního plesu připravujeme opět přehlídku a vyhodnocení Nejsympatičtějšího krojovaného páru. Chybět opět nebude ani bohatá tombola. A tanečníci i tanečnice a jistě i zpěváci krojovaní i v "civilu" dozajista budou soutěžit před muzikami v přilehlých prostorách Domu kultury.

Kdo bude hrát k tanci a zpívání návštěvníkům mimo hlavní sál?
K tanci a poslechu bude na hlavním sále hrát střídavě dechová hudba Slezská kapela z Opavy a cimbálové muziky Kubalovci, Heleny Salichové a Opavští hudci. V prvním poschodí bude hrát orchestr Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a hostující cimbálové muziky budou bavit návštěvníky v předsálí v přízemí.

V posledních letech byl problém se zajištěním míst pro zájemce ve Žďáru a okolí. Pamatuje přípravný výbor i na ně?
Kapacita hlavního sálu a celého Domu kultury je využita na maximum a nelze ji dále zvýšit. Není proto v našich silách umožnit všem zájemcům ze Žďáru a okolí účast na plese. Předem se omlouváme.
Mohou si zájemci z jiných regionů objednat vstupenky? A kde?
Zájemci o účast na plesu z řad členských folklorních souborů se mohou přihlásit (dotazník byl příloha časopisu FOLKLOR č. 12) na sekretariátu FoS ČR, všichni ostatní telefonicky nebo e-mailem.
V loňském roce měla úspěch výstava o krojích z folklorního regionu Horácko v budově Staré radnice. Bude něco podobného i letos?
Ve stejných prostorách bude i letos připravena výstava. Jejím hlavním zaměřením bude ohlédnutí za deseti ročníky Národního krojového plesu a obrázky lidové kultury ze Slezska.

Výrobky lidových řemesel měly vždy úspěch. Odkud budou letos?
Ukázky lidových řemesel se staly již nedílnou součástí tohoto plesu. I letos oslovujeme a zveme řemeslníky ze Slezska, jak jsem již zmínil v úvodu, a tradičně také z Horácka.
Srdečně zvu k návštěvě Národního krojového plesu všechny milovníky folkloru. Vezměte s sebou dobrou náladu a my se postaráme o Vaši pohodu a spokojenost!

Děkuji za rozhovor
D. Macháček

Národní krojový ples
DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 12.12.2007 v 02:12 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA