PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Tisková zpráva...
V Kovářově se opět po roce uskuteční Obchůzka s klibnou a kozlíky
Obchůzka s klibnou a kozlíky je starobylý masopustní tříkrálový obyčej, který udržují v obci Kovářov členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.
Podle vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během času se tento zvyk vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybí žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
společné foto
I v letošním roce se sejdou členové souboru, aby se převlékli za sedláka, kočího a samozřejmě za masku klibny i masky rozpustilých kozlíků, kteří jsou nedílnou součástí obchůzky a tropí během ní rozličná alotria. V podvečer 5. ledna opět celý veselý průvod masek tradičně navštíví jednotlivá stavení, aby se sedlák i kočí pokusili klibnu prodat hospodářům. Všichni, co se připravují na obchůzku věří, že i letos zažijí spoustu legrace, dobře pobaví hospodáře či hospodyně a že i v roce 2008 díky nim tento jedinečný lidový zvyk ožije.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
u starosty
momentky z obchůzky roku 2007
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
v hospodě
V Kovářově nebude chybět ani obchůzka Tří králů, na kterou se připravují děti z folklorního souboru Kovářovánek, jenž navštíví s tříkrálovou koledou stavení v neděli 6. ledna.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.01.2008 v 21:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA