PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tří králové v Základní škole v Kovářově

Tisková zpráva...
Tří králové v Základní škole v Kovářově
První týden po vánočních prázdninách se v kovářovské škole konala obchůzka Tří králů, kterou pro své spolužáky z 1. stupně připravili žáci třetí třídy společně se svojí třídní učitelkou Pavlou Škochovou. Všechny potřebné rekvizity si děti vyráběly již před vánočními prázdninami a tak v pátek 4. ledna se mohly bez obav vydat na chystanou obchůzku. Lidové zvyky zdejší národopisné oblasti Kozácka jsou v kovářovské škole zapracovány do Školního vzdělávacího programu a tak již v prosinci třeťáci seznamovali své mladší i starší spolužáky se zimním zvykem - Chozením na sv. Lucii. Obdobně jako u obchůzky Lucek si žáci třetí třídy v rámci Prvouky nejprve povídali o Třech králích, poté nastalo ustrojování do kostýmů a vlastní obchůzka. Pro velký zájem o tento zvyk z řad žáků třetí třídy byl utvořena skupinka Tří králů z děvčat a druhá z chlapců. Jedna skupina navštívila 1. a 2. třídu, druhá pak třídu 4. a samozřejmě nezapomněli ani na své spolužáky ve 3. třídě. Po zpívaném vinšování My Tři králové jdeme k vám ..., popřáli všem mnoho zdraví v novém roce, žáčky v jednotlivých třídách obdarovali obrázkem s motivem Tří králů a od každé paní učitelky převzali malou sladkost. Pozdravem s Pánem Bohem se v každé třídě rozloučili a před odchodem zapsali na tabuli bílou křídou tři křížky, symboly krále Kašpara, Melichara a Baltazara.
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
momentky z obchůzky
Obě skupiny Tří králů
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
U prvňáků
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
Ve třetí třídě
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
Ve čtvrté třídě
V průběhu příštího týdne si děti z jednotlivých tříd namalují nebo nakreslí tento starobylý zvyk a nejlepší výtvarné práce si budou moci děti prohlédnout na stávající výstavce Lidové zvyky v naší škole, kde je zachycena prosincová obchůzka Lucek.
Tato školní akce měla ukázat dětem zimní lidový zvyk, se kterým se v neděli 6. ledna na svátek Tří králů vydají po Kovářově členové dětského folklorního souboru Kovářovánek.

Pavla Škochová
Kovářov 3, 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062
e-mail: milan.skoch@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.01.2008 v 20:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA