PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kovářovská Obchůzka s klibnou a kozlíky

Tisková zpráva...
Kovářovská Obchůzka s klibnou a kozlíky
Obchůzku s klibnou a kozlíky absolvovali opět po roce členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kdy se v sobotu 5. ledna vydali po obci Kovářov s tímto starobylým masopustním tříkrálovým obyčejem.
Tato lidová tradice byla pro Kovářovsko typickým zvykem, který byl sice na čas přerušen mezi lety 1976 - 1986, kdy jej právě členové Kovářovanu přivedli opět k životu. Od té to doby byla obchůzka zařazena i do kulturního programu souboru a s přestávkami po obci také prováděna. V lednu 2003 byly starobylé masky klibny a kozlíků opraveny a každoročně se s nimi vydává chasa veselým průvodem po obci.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během let se tento obyčej vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybělo žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.
Nebylo tomu jinak ani letos, kdy v sobotní podvečer opět začaly přípravy na obchůzku v historické budově staré fary, kde má Kovářovan svou klubovnu. Nejprve se všichni posilnili pečeným bůčkem, aby měli dobrý základ na přípitky s hospodáři, strojila se klibna, připravovaly masky kozlíků a sedlák s kočím se domlouvali, jak budou klibnu nabízet hospodářům. Jakmile bylo vše připraveno, vydal se veselý průvod za doprovodu harmonikáře do prvních stavení, aby sedlák s kočím zkusili své štěstí při prodeji klibny.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Nejprve skotačiví kozlíci dělali neplechu a když se uklidnili, začalo tradiční vychvalování kobyly slovy: "Tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná, i hřebíky žere, takovou nikde nekoupíte". Jako vždy se hospodářům či hospodyním kobyla moc nelíbila a častovali prodávající slovy: "Takovou herku nechci, vždyť je samý žebro,..... já jí nemám stejně kde ustájit, jděte o dům dál". Sedlák se ale snažil smlouvat: "Já bych jí neprodal, ale nemám jí co dát, hospodáři, přidejte aspoň na seno či oves". Průvod dostal od hospodáře nalité štamprličky, všichni si připíjeli a i na seno a oves nějakou zlatku dostali.
Sedlák s kočím pokračovali v rozmluvě: "Děláte chybu hospodáři, koupí soused a budete mu takovou krásnou kobylu závidět". Hospodář: "I nebudu, já si počkám, až příště přivedete lepší."
Před odchodem ze stavení nechybělo vinšování k novému roku a celý průvod se vydal na další cestu. U jednotlivých chalup se za velkého veselí prodávání klibny opakovalo, některé děti či děvčata se i na kobyle svezly a zkoušely její kvality. Závěr obchůzky patřil tradičně návštěvě u starosty a poté se všichni odebrali do místní hospody, kde začalo smlouvání s hostinským Josefem Müllerem. Ten si kobylu řádně prohlédl, plácnul si se sedlákem k uzavření obchodu a podle tradice kobylu porazil.
Všichni účastníci obchůzky pak jako vždy usedli ke stolům a poseděli v družné zábavě u dobrého jídla i pití. Letošní obchůzkou se rozdávala radost nejen občanům Kovářova, ale i hostům, kteří se na tento zvyk přijeli podívat z Českých Budějovic a dokonce i z Brna.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
momentky z obchůzky
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.01.2008 v 19:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA