PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Záhorské folklorní slavnosti

Lipník nad Bečvou
Pro někoho je třináctka šťastné číslo, pro někoho zas představuje smůlu. Třináctý ročník Záhorských slavností štěstí opustilo a smůla se mu přilepila na paty. Do Lipníku nad Bečvou se sjely folklorní soubory, aby svým programem potěšili nejednoho domácího ale přespolního diváka. Lipník se na tuto plejádu vystoupení oblékl do svátečního. Už v předvečer sobotních pořadů vystoupil se svým pořadem Folklorní soubor Šmykňa z Ostravy s tanečně koncertním pásmem "Máme rádi zvířata".
Sobotní dopoledne patřilo muzičkám všech zúčastněných souborů. Pořad začala doprovodná záhorská muzika Maleníčku, Vystřídaly je malá a velká dětská muzička ZUŠ A. Dvořáka. V písničkách ze Záhoří pokračovala Záhorská muzika Olomouc a celý dopolední pořad ukončil soubor Nivnička a Valašský vojvoda z Kozlovic. Dopolední hezké počasí vylákalo do ulic Lipníku mnoho návštěvníků. Vždyť součástí Záhorských slavností byla i výstava ušlechtilých koček pořádaná v Domečku Městské knihovny.
Po obědě se začaly nad Lipníkem stahovat nebezpečně vypadající mračna. A nejen pořadatelé, ale všichni účinkující každou chvíli pohlíželi na oblohu, jakoby chtěli ta všechna mračna rozehnat. Odpolední blok pořadů zahájily ukázky regionálních tanců. Olešnica předvedla Varšavěnku, Kalamajku a Kadleckou, Nivnička nivnický čardáš, Bartošův soubor písní a tanců Kúlanou, Podtáčenou a Odzemek a Valašský vojvoda zatančil starodávný, Pilky a Zvrtky. Všechny tance byly původní a všechny byly svým způsobem okouzlující. Ukázky tanců však z pódia vyhnala očekávaná dešťová přeháňka a tak pořadatelé rozhodli neriskovat zmoknutí aparatury a hudebních nástrojů, včetně nádherných krojů a hlavní pořad přesunuli do náhradních prostor lipenského kina Svět.
Hlavní program odpoledních pořadů zahájila Olešnica scénickým pořadem "Stínáním berana" a Malá Olešnica ve svém dětském pořadu předvedla "Říkadla a rozpočítadla".. Záhorská muzika předvedla vtipné maškarní vystoupení "Masopustu s voděním medvěda", které celé folklorní slavnosti dodalo zlehčení a výborně se bavili všichni malí i velcí diváci. Taneční pořad "Vítaj, voděnko čistá" svým něžným provedením v podání Bartošova souboru písní a tanců okouzlil všechny diváky. Pěvecký sbor Kuřátko nám zazpíval pásmo veselých lidových písniček a po nich se na jevišti předvedla Malička Nivnička a Malučké Kuřátko. Děti předvedly milé a rozpustilé hraní na školu. Veselé a živé "zbojnické tance" zatančil Valašský vojvoda z Kozlovic a odpolední program za vřelého potlesku a povzbuzování ukončil domácí dětský soubor Maleníček se svým veselým a živým pořadem " Za humnama", v doprovodu malé dětské muzičky ZUŠ A. Dvořáka.
Závěrečné hodnocení patřilo ředitelce slavností, paní Věře Škopové a lipenskému místostarostovi Pavlu Šoltysovi, kteří poděkovali všem účinkujícím souborům a popřáli všem, bez rozdílu, mnoho dobrých tanečníků a zpěváků, hodně trpělivosti a šťastnou ruku při výběru nových pořadů
Třináctý ročník Záhorských slavností skončil a my se už těšíme co nám přinese jeho další ročník.

Květa Kohoutková

Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti
Záhorské slavnosti

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.06.2008 v 23:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA