PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XVII. ročník MDFF Štěpy

První červnový víkend patřilo Veselí nad Moravou tanci, zpěvu a hudbě a to hlavně lidové.
XVII. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy dokázal nabídnout krásu a bezprostřednost dětského projevu v tanci a zpěvu.
Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy
Již v pátek, při vystoupeních pro školy dokázaly soubory navodit báječnou atmosféru a zaujmout malé diváky, z nichž někteří měli možnost vyzkoušet si něco z umění vystupujících také na pódiu.

V sobotu dopoledne ulice města roztančily soubory svými reklamními vystoupeními a veřejnosti se před kulturním domem představili nejlepší zpěváčci z regionu. Tam také vznikla naprosto spontánní improvizovaná vystoupení, při kterých došlo k propojení vystupujících a diváků a to v momentě, kdy se diváci zapojili do tance s dětmi. Tato úžasná atmosféra a krása dětí, vháněla části publika, čechoameričanům, slzy štěstí do očí. To byl ovšem pro sobotu jen rozjezd a předznamenání pro odpolední program.

Tanec je mazec - to byl název programu, který beze zbytku charakterizoval to co se v Zámeckém parku dělo. Čtyři hodiny bez oddechu byli stovky dětí ve víru různých tanečních rytmů, soutěží a her. Atmosféra která je v dnešní době vidět již sporadicky. Tady se děti bavily a bavily se i navzájem. K dobré náladě určitě přispěl DJ Luděk, Dům dětí a mládeže Veselí a sponzoři (Bonduelle, Knorr a Nowaco), kteří pro soutěžící děti připravili spoustu dárečků.

Snad nejkrušnější chvíle připravilo organizátorům nedělní počasí. Od rána chvílemi zesilující a ustupující déšť přidával vrásek a šedin pořadatelům.

V 14:10 odvolávají organizátoři průvod. Na radnici, kde probíhá přijetí zástupců souborů a hostů panem starostou Ing. Jaroslavem Hanákem se sice všichni snaží navodit příjemnou atmosféru, ale napětí je cítit ze všech.

Ve 14:45 předstupuje programový ředitel pan Hauptmann, pro tu chvíli, kdy venku ještě pršelo s jednoznačným verdiktem. "Jdeme podpořit mladé tanečníky do parku!" Jak se nakonec ukázalo, bylo to rozhodnutí odvážné, ale správné, protože nejenže přestalo pršet, ale ještě i vysvitlo sluníčko.

Devět dětských souborů tak mohl převézt převozník, postava moderátora Tondy Doboša, přes Veselský přívoz na Štěpy. A bylo se na co dívat. Obě skupiny Štěpničky ukázaly, že mají našlápnuto k úrovni, kterou publikum zná z minulosti. Botík z Březolup zaujal dětským projevem, Důbravěnka z Dubňan dětskými hrami. Prácheňáček ze Strakonic přinesl barvitý a vtipný jihočeský folklor, doprovázený skvělou, typickou dudáckou muzikou. Děcka z Kunovic strhujícím precizním tanečním uměním, Turiec z Martina ze srdce prýštícím slovenským folklórem. Soubor Koleso z Ukrajiny nadchlo všechny úžasnou energií, tancem a projevem. Bouřlivým potleskem byla odměněna jejich česky zpívaná "Okolo Frýdku cestička..." Zdravec Bulharsko přidal pestrou kytici ztrhujících balkánských rytmů, které rozhýbali celé hlediště.

Závěrečná společná píseň: "Ve Veselů u přívozu, uvázali bílů kozu, ona dělá mé, mé, mé, převozníčku převez mě", již jen podtrhla krásnou atmosféru celého programu. Na pódiu plném dětí a vedoucích pak poděkoval všem a oficiálně ukončil Štěpy 2008 předseda FoS ČR pan Zdeněk Pšenica.

A tak jediný, kdo byl snad smutný, že nebyl na pódiu, byla Pavkovic bílá koza, která byla uvázaná u přívozu.
Statistika:
Vystupujících - více jak 400
Diváků - 700

Vystupující soubory:
Štěpnička II. Veselí n.M. ČR
Botík Březolupy ČR
Štěpnička I. Veselí n.M. ČR
Koleso Dněpropetrovsk Ukrajina
Dúbravěnka Dubňany ČR
Prácheňáček Strakonice ČR
Zdravec Ruse Bulharsko
Turiec Martin Slovensko
Děcka z Kunovic - Kunovice ČR

Marcel Řimák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.06.2008 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA