PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slavnostní otevření muzea selského statku ve Volenicích

V sobotu 28.června 2008 se v 16 hodin otevřou vrata jedné zemědělské usedlosti v obci Volenice na Strakonicku a první návštěvníci si prohlédnou Muzeum selského statku.
V tomto roce jde o druhé místo na Strakonicku, kde je zachycen vývoj zemědělské výroby na šumavském Podlesí. V dubnu Muzeum středního Pootaví Strakonice zpřístupnilo areál vodního mlýna v Hoslovicích, kde jsou kromě mlýna také doklady o tradičním hospodaření na malých usedlostech na počátku 20.století. Ve Volenicích se občanům a členům, obecního zastupitelstva podařilo do památkově chráněného objektu čp.7, kde se po chalupě říká U Poláků, do chléva a stodoly soustředit zemědělské stroje, nářadí a vybavení, které se na velkých statcích jihozápadních Čech používalo od 30. do 50.let minulého století, do začátku kolektivizace. V obytné části, ve světnici a kuchyni, návštěvníci uvidí, jak se v té době na statku bydlelo. Obec Volenice, která je vlastníkem objektu, hodlá areál využívat pro pořádání menších kulturních akcí, přednášek, setkání rodáků, koncertů a v plánu je i oživení některých tradičních řemesel a zvyků.

Volenický statek čp.7 byl v držení rodiny až do roku 2001, kdy jej po smrti posledního majitele zakoupila Obec Volenice. Po celkové opravě, na kterou přispělo finančně Ministerstvo kultury ČR a Jihočeský kraj, je celý areál uveden do původního stavu a v přístřešku je umístěno nezbytné zázemí. Po obnově stodoly byla zaplněny zemědělskými stroji, původní je také vybavení stájí. Místní občané se významně podíleli na doplnění obytných místností nábytkem, látkami, obrazy a dalšími užitnými věcmi. Jednu místnost vybavil obecní úřad Volenice pro potřeby informačního centra, kde návštěvníci uvidí dobové a současné fotografie a na tiskovinách se seznámí s obcí i celým regionem. Cykloturistům, kteří často projíždějí obcí, nabízí statek bezpečné uložení kol a možnost odpočinku nebo prohlídky památek, jako kostela Petra a Pavla, fary a nově upravené návsi.

Markéta Špeciánová
marketa.specianova@muzeum-strakonice.cz
Muzeum středního Pootaví

Muzeum středního Pootaví

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 23.06.2008 v 23:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA