PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zachraňte Ondráš!

PETICE OBČANŮ
Zachraňte Ondráš!
poslancům a senátorům Parlamentu České republiky
Tisková zpráva
Na zaplněném nádvoří hradu Špilberk v Brně byla 26. června večer předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou vyhlášena petice občanů "Zachraňte Ondráš!", adresovaná Parlamentu České republiky. Stalo se tak na zahajovacím koncertu Letních folklorních večerů F - scéna 2008, jejichž hlavním organizátorem je právě zrušený Vojenský umělecký soubor Ondráš. Více než tisícovka diváků dala hned na místě najevo rozhodnutí "svůj" soubor bránit a přímo na místě byly pod petici připojeny první stovky podpisů.
Petici je možné podepsat v sídle Folklorního sdružení České republiky na Senovážném náměstí 24 v Praze 1 a v jeho informačním středisku v Jeruzalémské ulici v Praze 1. Petice s podpisovými archy bude k dispozici také na lidových slavnostech a mezinárodních folklorních festivalech v celé republice. Je možné je také stáhnout na webových stránkách www.folklornisdruzeni.cz a podepsané zaslat v originálech (neplatí zaslání elektronicky) na uvedenou adresu sdružení, případně na adresu Jozef Kozub, Drobného 54, 602 00 Brno.
Plné znění petice následuje.
Jiří Pokorný , 27.6. 2008Dne 20. června 2008 se veřejnost dozvěděla z denního tisku o zrušení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Argumenty uváděné v souvislosti se zrušením souboru považujeme za nepravdivé a poškozující dobré jméno souboru.
VUS ONDRÁŠ, který si letos připomíná 54 let od svého vzniku, je vynikajícím uměleckým tělesem celostátního významu s mezinárodním věhlasem. Celých 54 let reprezentuje - nejen Armádu České republiky - při vystoupeních pro vojenské útvary a zařízení, pro státní subjekty a organizace, na folklorních slavnostech a festivalech, na koncertech pro děti a mládež a na zahraničních cestách. (v posledním období uskutečnil v průměru 180 vystoupení ročně, s návštěvností cca 100 000 diváků/rok).
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je ve svém oboru jedinečným subjektem nejen v Armádě ČR, ale v rámci celé České republiky. Je jediným uceleným tělesem, které uchovává hodnoty tradiční lidové kultury obohacené jejich uměleckou úpravou, uměleckým zpracováním v hudební a taneční interpretaci.
V rámci národního folklorního hnutí je soubor ONDRÁŠ jednoznačně nenahraditelný a nezástupný. Jeho zrušením by se zahodil jeden z pokladů národní kultury této země a evropské kultury vůbec a došlo by k nenahraditelným škodám a k neobnovitelné ztrátě duchovních hodnot.
V Brně dne 26. 6. 2008
Petici sestavil petiční výbor ve složení
- Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, Lesní 619/A, 289 23 Milovice n/L.
- Jozef Kozub - za vedení DFS Jánošíček, Drobného 54, 602 00 Brno
- Vlastimil Fabišik - občan Brna, Chodská 19i, 612 00 Brno
- Petr Pinkas, občan Brna, J.Babáka 9, 612 00 Brno
- Renata Gaillyová - občanka Brna, Veveří 58, 602 00 Brno
Fotografie z vystoupení a z vyhlášení petice
Ondráš, Vojenský umělecký soubor
Ondráš, Vojenský umělecký soubor

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 29.06.2008 v 21:00 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA