PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklorní festival V zámku a podzámčí - Svatba

Tisková zpráva
Ve dnech 20. až 22. června 2008 se v Přerově uskutečnil 2. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, který za vydatné pomoci Muzea Komenského v Přerově uspořádal Folklorní soubor Haná Přerov.
Festival si již od svého počátku klade za cíl seznámit veřejnost s domácí i zahraniční lidovou kulturou, ale nikoli konzervovanou, nýbrž živou, stále se rozvíjející a vycházející vstříc dnešnímu divákovi. Letošní ročník představil kromě národních menšin rovněž domácí, hanáckou, kulturu a velmi atraktivní keltské, respektive irské, umění.
Celý festival zahájila v pátek ve 20.30 Keltská noc, komponovaný program složený z vystoupení irské kapely Bottlewash band ze Šumperka a skupiny irských tanců Fiach bán (v překladu Bílá vrána). Na závěr čekalo na diváky překvapení, hudební tanečně-dramatický příběh na motivy keltských legend. Diváci tak opět sledovali irské tance v podání skupiny Fiach bán, tentokrát však v nezvyklé syntéze s klasickým scénickým tancem sólistů a skupin z Prostějova a Přerova. Celý program, zasazený do romantického prostředí středověkých hradeb, sledovalo zhruba 650 diváků. Pořadatele překvapila výše vybraného dobrovolného vstupného, které bylo věnováno Ústavu sociální péče - Denní pobyt pro mentálně postižené Přerov, p. o. Částka činila 8 551 Kč.
Haná, folklorní soubor
Keltská noc
Slavnostně byl festival zahájen v sobotu v 10.00 hodin ředitelkou festivalu Mgr. Kristinou Glacovou, náměstkem hejtmana Olomouckého kraje Ing. Pavlem Horákem a primátorem Statutárního města Přerova Ing. Jiřím Lajtochem. Vzápětí se publiku představily ve zhruba 90ti minutovém pásmu 3 zahraniční dětské soubory, které do Přerova dorazily díky spolupráci s pořadateli XV. mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Lidové tance a zvyky svých zemí předvedl soubor Zemplínik ze Slovenska, Herbessus ze Sicílie a Laprebi z Gruzie.
Haná, folklorní soubor
Herbessus Sicílie
Těsně po obědě bylo podium na Horním náměstí vyhrazeno pro vyhlášení výsledků soutěže
O nejlepší svatební koláček, které se zúčastnilo 20 amatérských pekařek, jejichž koláčky hodnotila porota složená z představitelů přerovských organizací a odborníků - pekařů a cukrářů. Po složitém hodnocení vybrala porota tři vítěze - Marii Pavlíkovou z Dluhonic a Boženu Marvanovou a Irenu Gadlenovou z Přerova. Součástí programu byla i soutěž O nejrychlejšího jedlíka tvarohových koláčů, určená pro dobrovolníky z řad publika. Z pěti jedlíků byl nejrychlejší František Hendrich z Letovic. Ten během časového limitu, jedné písničky, kterou hrála cimbálová muzika Primáš, snědl takřka tři tvarohové koláče.
Netrpělivě byl očekáván hlavní program celého festivalu, který začal ve 14.00 hodin. Do Přerova dorazily folklorní soubory z velké části Hané (Haná Velká Bystřice, Hanačka Litovel, Hanák Troubky, Cholinka Cholina, Klas Kralice, Muzika Haná Olomouc, mužský sbor Rovina Olomouc a ženský sbor z Velké Bystřice), které pod vedením souboru Haná Přerov připravily pro diváky rekonstrukci hanácké svajby, poprvé předvedené na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2005. V úvodu svajby proběhla komentovaná přehlídka hanáckých krojů. Jen pro zajímavost. Celkem se svajby zúčastnilo 105 krojovaných svatebčanů. Poté mohli diváci postupně sledovat cestu ženicha za nevěstou, odprošování rodičů ženicha i nevěsty, jejich společný odjezd do kostela a poté svatební veselí včetně hanáckého svatebního koláče složeného z více jak 500 kusů holubiček a tzv. čepení nevěsty, tedy navázání šátku symbolizujícího přeměnu svobodné dívky na vdanou paní.
Haná, folklorní soubor
Novomanželé
Nedělní dopoledne bylo vyhrazeno finále pěvecké soutěže O zámecký klíč. Z celkového počtu 45 přihlášených soutěžících bylo vybráno 6 nejtalentovanějších zpěváků ve třech kategoriích, kteří se za doprovodu cimbálové muziky Primáš utkali o přízeň poroty, jejímž předsedou byl známý zpěvák Pavel Novák. V 1. kategorii (do 12 let) zvítězila Lucie Netopilová, ve 2. kategorii (do 18 let) vyhrála Miroslava Zalubilová a vítězkou poslední kategorie (nad 18 let) se stala Blanka Nevřelová. Poslední část festivalu byla věnována ojedinělé přehlídce folklorních souborů národních menšin žijících v České republice, která nesla název Sousedské vinšování. Pozvání přijaly soubory, které v Přerově účinkovaly již loni. Z Brna tedy opět dorazil bulharský soubor Pirin a Köris s temperamentními maďarskými tanci. Polský a slovenský folklor zastupoval soubor Suszanie z Horní Suché. Navíc přibyl řecký soubor Antigony z Krnova se svatebními tanci tzv. pontských Řeků. Na závěr se divákům představil soubor izraelských tanců Rut z Prostějova.
Haná, folklorní soubor
Suszanie z Horní Suché
Haná, folklorní soubor
Židovská svatba - soubor Rut
Druhý ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí byl bezesporu úspěšný a divácky atraktivní. Zhruba 300 účinkujících předvedlo své umění asi 3 800 návštěvníkům. Nutno podotknout, že největší zájem byl o Keltskou noc a Hanáckou svajbu, ale samozřejmě i ostatní části programu si našly dostatek svých diváků.

- organizátoři festivalu -

Haná, folklorní soubor
Hanačka při práci

Lubor Maloň
folklorní soubor Haná Přerov

Fotografie ze všech tří dnů (Keltská noc, mezinárodní soubory, Hanácká svajba, Svatební vinšování) jsou zveřejněny na těchto adresách:

Eva Zehnalová
hanaprerov@atlas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 01.08.2008 v 23:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA