PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Milíř na pálení dřevěného uhlí na Jeleních Vrších

MILÍŘ NA PÁLENÍ DŘEVĚNÉHO UHLÍ NA JELENÍCH VRŠÍCH
Novopečtí hasiči a chlapi z Jeleních Vrchů postavili v sobotu 9.srpna 2008 na uhlišti v bývalé pískovně u Jeleních Vrchů. Před stavbou byl ještě jednou urovnán terén, který ve čtvrtek upravil bagr firmy Meliorace České Budějovice spol. s r.o., potom se vytýčil vlastní milíř. V jeho středu nejprve postavili "krále" ze třech tyčí, prostor mezi nimi vyplnili suchým chvojím.
Libín - S, folklorní sdružení
Když byl "král" hotov, začali stavět vlastní milíř - rovnat dříví. K dispozici jsme měli zhruba 10 prostorových metrů suchého smrkového dřeva. Dříví se skládalo na husto s co nejmenšími mezerami. Dříví se skládalo silnějším koncem dolů, vzniknul tak správný sklon milíře umožňující pokrytí "krytem".
Libín - S, folklorní sdružení
Nejprve se vyskládala první vrstva, pak druhá, následně třetí. Nejvyšší vrstva je "čepec". Až byl milíř vyskládán, byl přikryt "krytem", aby se zamezil přístup vzduchu, který jsme dělali z drnů a hlíny. Ve tři hodiny odpoledne zapálil milíř Hynek Hladík, plavební ředitel. Zapalovalo se ze spoda, zápalným kanálkem. Oheň krále zažehnul dřevo, Aby milíř nezhasl, ponechali jsme dole otvory na přívod vzduchu bez pokrývky, i na "čepci", později jsme je však zakryjeme. Nejprve vyhoří král, potom, materiál na úpatí středu. Oheň bude postupovat nahoru, shoří "čepec", odtud se oheň rozšíří v obráceném kuželu. Aby se mohl postup kontrolovat a zároveň regulovat přístup vzduchu, propíchají se pokrývkou otvory ke dřevu - "dýmníky".

Na přípravě a financování ukázky práce uhlířů se větší měrou podílí obec Nová Pec.
Libín - S, folklorní sdružení
Dříví nám poskytnul ENERGOFOREST s.r.o. Na budoucí uhliště býlo přivezeno ve středu 30.07.2008. Dvou a čtyřmetrová polena byla rozřezána na zhruba šedesáticentimetrové kusy.
Hlavní osobou zodpovědnou za stavbu a zapálení milíře plavební ředitel Hynek Hladík, za údržbu milíře a požární bezpečnost je odpovědný velitel novopeckých hasičů Pavel Martinák.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Den po zapálení, tedy v neděli 10. srpna 2008, byly s milířem problémy, dokonce dvakrát zhasnul, či tomu bylo blízko, když šli okolo turisté okolo při plavení dříví, milíř pěkně dýmal, jako ten v pohádce.
Libín - S, folklorní sdružení
11. srpna odpoledne však milíř zjevně fungoval tak, jak měl, jemně dýmal, v místech výdechů kouře vystupuje na povrch dehet. Hasiči, kteří o milíř nepřetržitě pečují, zjevně mají o milíř zájem. Nastudovali si na internetu informace o pálení dřevěného uhlí.

V úterý odpoledne milíř podle předpokladu hasičů - uhlířů částečně propadnul, bylo nutné doplnit pokryv mokrou zeminou. V místě výdechů kouře stále vystupuje na povrch dehet.

Na uhliště se dostanete, jestliže půjdete pěšky či pojedete na kole z Jeleních Vrchů podél plavebního kanálu směrem k Rosenauerově kapličce zhruba 400 metrů od křižovatky na Jeleních Vrších.

Ing. Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.08.2008 v 22:28 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA