PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

Češi už začínají objevovat krásu zámku na hranicích.

PELHŘIMOVY, PILGRZYMOW - Před pár léty obce Krnovska a Osoblažska ještě nepočítaly s tím, že hranice s Polskem v Schengenu se zcela otevřou a region bude tvořit jeden celek. Turistické průvodce se proto nezmiňují o zajímavostech na polské straně a dokonce i mnozí starostové teprve teď objevují polské pamětihodnosti, které měli celý život za humny.
Přestože pozoruhodný zámek v polském Pielgrzymowě leží pouhých pět kilometrů od Pelhřimov, starostka Rudoltic Martina Jalamasová jej poprvé navštívila až letos. Majitel zámku Ryszard Brzezinski navázal spolupráci také s krnovskou starostkou Renatou Ramazanovou a se zástupci Hnutí Duha Jeseníky, kteří usilují o záchranu kostela v českých Pelhřimovech.
"V rámci turistického ruchu brožury upozorňují hlavně na zámky v Linhartovech a Slezských Rudolticích, někde jsou také zmínky o Dívčím Hradě nebo Branticích, ale o existenci zámku v Pielgrzymowě se u nás téměř neví," připustila starostka Krnova Reneta Ramazanová, která také Pielgrzymow poprvé navštívila až v Schengenu.
"Po české straně vede turistická a cyklistická stezka, po které si lidé jezdí prohlédnout zbořený kostel v Pelhřimovech. Protože z této stezky odbočuje most přímo k zámku, už pomalu přibývá Čechů, kteří Peilgrzymow navštíví," uvedl majitel Pielgrzymowského zámku Ryszard Brzezinski, který na oslavy 700 let od založení Peilgrzymowa pozval také hosty z české strany. Pohostil je ve svém zámku a pak se vypravil se svými přáteli na koncert na zámku ve Slezských Rudolticích.
Po zaniklé vsi Pelhřimovy na české straně zbyla kromě kostela a dvou chalup také zchátralá kaplička a svatý Jan Nepomucký.
Tyto objekty nejsou zaznamenány v katastrálních mapách, takže není znám jejich majitel. Byly celá desetiletí ukryta v džungli na břehu hraničního potoka Troja, a až letos při údržbě koryta ukázaly svou zuboženou podobu. Ryszard Brzezinski se na tyto ruiny nechtěl jen nečinně dívat, a tak se svými přáteli zajistil rekonstrukci i zrestaurování Jana Nepomuckého a dvou andílků nakreslených na plechu. Za pomoci Hnutí Duha se snaží zamezit dalšímu chátrání kapličky na českém břehu a shání prostředky na její rekonstrukci.
"V historických pramenech se objevují zmínky o zámecké kali, ale na mém zámku v Pielgrzymowě žádná není. Je možné že zámecká kaple leží na českém břehu, ale to by znamenalo, že byla postavena před vznikem hranice a že je tedy stará řádově tři století," uvedl Ryszard Brzezinski, který je nejen majitelem , ale také zachráncem zámku.
Zámek byl v tak katastrofálním stavu, že v sedmdesátých letech bylo rozhodnuto o jeho demolici. S bouráním se čekalo jen na dokončení stavebně-technického průzkumu, aby po zničené památce zůstala v archivech aspoň podobná dokumentace.
"Památkáři sice konstatovali, že na zámku je potřeba neodkladně provést konzervátorské práce, ale hned dodali, že v dané situaci před bouráním nemá smysl je provádět. Když jsem koupil zámek v roce 1979, ještě rádi se té ruiny zbavili. Dívali se na mě jako na hlupáka, který koupil objekt na demolici. Kdybych tehdy zaváhal a zámek nekoupil, dnes by tu místo něj byl jen volný prostor. V poslední chvílí se mi podařilo zachránit také několik stoletých stromů v zámecké zahradě, které už chtěli kácet, " dodal zámecký pán Ryszard Brzezinski, který na téma Pielgrzymow už natočil dvadokumentární filmy pro polskou televizi.
Bruntálský a krnovský deník REGION
ze dne 26.srpna 2008
DALŠÍ INFORMACE: Pelhřimovy
Zveřejněno 27.08.2008 v 09:58 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA