PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Frenštát pod Radhoštěm rozzářily slavnosti

Letošní folklorní festival s mezinárodní účastí Frenštátské slavnosti 2008 se konal ve dnech 29. - 30. 8. pod záštitou významných hostů.
Tisková zpráva
Frenštátské slavnosti
Foto: Eva Lhoťanová
Letošní folklorní festival s mezinárodní účastí Frenštátské slavnosti 2008 se konal ve dnech 29. - 30. 8. pod záštitou významných hostů. Zahájen byl v pátek jeho ředitelkou paní Janou Šamánkovou, starostou města Frenštátu pod Radhoštěm panem Stanislavem Hrabovským, místopředsedou Folklorního sdružení České republiky panem Josefem Langrem a náměstkem ústřední školní inspektorky panem Jaroslavem Milnerem.
Početné publikum na náměstí nejdříve zhlédlo muzicírování místní základní umělecké školy a poté pozdravy přátel - souborů Mladosť ze Slovenska a Czantoria z Polska. V devatenáct hodin začal pořad "Naši jubilanti", v němž chtěla autorka pořadu Jana Šamánková vyjádřit za Valašské folklorní sdružení poděkování letošním jubilantům Mgr. Josefu Gajdošovi, panu Ivanu Bělůnkovi, panu Jiřímu Perútkovi a panu Jiřímu Pardubovi za jejich přínos k uchování a šíření lidové valašské kultury. Představili se také zástupci jubilujícího souboru Radhošť z Rožnova p. R. a pětašedesátiletý soubor Vsacan ze Vsetína. Nadšení a dojetí z těchto vystoupení nepokazil ani déšť, který se na město spustil na úplný závěr.
Frenštátské slavnosti
Foto: Kateřina Krestová
Zato sobota 30. 8. se přes ranní opar vyloupla do slunečného letního dne. Nejdříve si trhovci připravili do stánků své zboží a než začal dopolední pořad mohli se návštěvníci pokochat perníčky, obrázky, košíky, nebo se posilnit medovinou a dalšími pochutinami. V deset hodin začal pořad "Kdo vyskočí, ten je chlap", ve kterém vystoupili významní odzemkáři spolu se současnými interprety tohoto náročného mužského tance. Mezi tančícími se také představil významný horolezec, pokořitel druhé nejvyšší hory světa K2, Libor Uher, který rovněž odzemek dříve tancoval.
Krojovaný průvod přilákal na náměstí davy přihlížejících. Jednotlivé soubory, mezi něž patřil například Bajdyšek z Třebíče, Klásek z Kralic na Hané, Ostravička z Frýdku-Místku, Odra z Bohumína, Grunik z Ostravice, Gorole z Mostů u Jablunkova, Radhošť z nedalekých Trojanovic či místní Sedmikvítek, předvedly před radnicí krátká vystoupení.
V jednu hodinu začal pořad "Rodinné zpívání". Jeho autorka a moderátorka Zita Kučová rozezpívala celé náměstí písní vzdávající hold místním tradičním tkalcům. A tak se za vydatného doprovodu cimbálovky Sedmikvítku ozývalo: "Dyž sem šel do Frenštata, neni temu dávno, šel sem sa tam naučit, jak sa dělá plátno. Mik, mik, mik, ratata, jak sa dělá plátno..." Ani o tanečníky nebyla nouze - na pódiu i pod ním.
Čtrnáctá hodina patřila zdravici hostů. Slavnosti zaštítil a svou návštěvou poctil ministr práce a sociálních věcí pan Petr Nečas. Spolu s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Petrem Adamcem vyslovili podporu a obdiv mladé generaci, nadšeně se věnující folklóru.
Frenštátské slavnosti
Frenštátské slavnosti
Pořadem Jany Šamánkové "Děti na Moravě" provázel diváky herec Jiří Hauser. Mimo jiné moravské dětské soubory se v něm představily soubory Břeclavánek a Malý Sedmikvítek. V galaprogramu "Tančíme a zpíváme pro radost" si kromě souborů z moravskoslezského kraje zatančily soubory Mladost z Povážské Bystrice a Kelčovan z Čadce. Pořad uváděla osvědčená moderátorská dvojice Lenka Krestová a Petr Šamánek.

Vydařené dění na frenštátském náměstí pak vyvrcholilo přátelským večerem. Příští ročník slavností bude jubilejní - desátý. Tak ať se vydaří alespoň jako ten letošní!

Eva Lhoťanová
redakce Frenštátského zpravodaje
tel. 556 835 584
frenstat.noviny@mufrenstat.cz

Městské kulturní středisko
Dr. Parmy 254
744 01 Frenštát p. R.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Frenštátské slavnosti
Zveřejněno 01.09.2008 v 23:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA