|
XIX. ročník FF LIDOVÝ ROK Velká BystřiceVelká Bystřice, 5. - 7. září 2008
Krásné počasí, výborné výkony účinkujících, několik tisícovek spokojených diváků a slavnostní chvíle pro město - tak by se dal v krátkosti charakterizovat právě uplynulý XIX. ročník folklorního festivalu LIDOVÝ ROK, který proběhl od 5. do 7. září ve Velké Bystřici.
Jeho pořadateli jsou město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením, Kulturním střediskem Velká Bystřice a občanským sdružením FS Haná Velká Bystřice.
Lidový rok zahajuje již třetím rokem páteční předehrou v sousedních Přáslavicích. Letos tam zajely soubory sdružené pod hlavičkou velkobystřické Hané, Záhorská cimbálová muzika a chorvatský soubor KLOŠTAR.
V sobotu se v odpoledním tropickém horku představilo 9 dětských folkorních souborů. Velkého potlesku i pochvaly lektorů se dostalo Kyjovánku, Ondrášku z Frýdku-Místku či domácímu Krušpánku se zbrusu novou muzikou pracující od loňského roku při místní pobočce ZUŠ Žerotín Olomouc a muzice Strunky. Neztratili se ale ani ostatní: Slezanek z Českého Těšína, Jitřenka z Českého Krumlova, Malá Olešnica z Doloplaz ani další bystřické soubory Čekanka a Kanafaska. Vybrané dětské soubory potěšily svým vystoupením i seniory v Domě pokojného stáří sv. Anny. Pravděpodobný divácký rekord Lidového roku padl při podvečerním koncertu skupiny Fleret s Jarmilou Šulákovou. Pořadatelé odhadli účast asi tří tisícovek nadšených diváků, kteří samozřejmě setrvali i na následující večerní folklorní představení, při kterém se těšili hlavně na zahraniční hosty: již zmíněný chorvatský Kloštar, slovenský Oravan a především děti z gruzínského souboru Lomisa. Těm se pořadatelé snažili všemožně zpříjemnit pobyt a dát jim tak alespoň pro chvíle strávené u nás zapomenout na složitou situaci u nich doma.
V neděli předvedly zvyky a obyčeje svých regionů dospělé folklorní soubory. Bača z Valašského Meziříčí se skvělou seniorskou skupinou měl pečlivě připravené čepení nevěsty. Čyřlístek z Nového Strašecí přivezl ze středních Čech typickou dočesnou chmele. Růže z Českého Krumlova potěšila na Moravě zvukem dud a lektory zaujala ztvárněním zvyku Konopická. Haná z Přerova přijela s krásným provedením klenotnicových tanců a domácí soubory se blýskly hned dvěma premiérami nových pásem: "Vrť se mily vřeteno" Mladé Hané a "Z jarmako dom", pásma z dílny dvorního choreografa souboru Haná Jiřího Čady, při kterých se diváci výborně bavili.
Bedlivě výkony tanečníků, zpěváků a muzikantů sledovali i etnografové Anna Maderičová a PhDr. Jaromír Štika a muzikologové Mgr. Jaromír Synek, PhDr. a MgA. Branislav Lariš, kteří se jako lektoři festivalu o své poznatky podělili s vedoucími souborů a muzik na dvou seminářích. Lidový rok letos doprovodily hned dvě výstavy: "Bystřičtí sedláci" v cukrárně Galerie a "Z hanácké kuchyně" ve spolkové místnosti radnice. Tam šel doslova na dračku chleba se sádlem, a kdo se ho nenasytil, mohl si zajít na hanácké speciality do bystřických restaurací Nadační či k Zedníkům.
Ani letos nechyběl řemeslný jarmark, na který v neděli přijelo i pět lidových umělců z polského Opole s nímž Velká Bystřice nedávno navázala partnerskou spolupráci. Festival obohatilo i několik slavnostních událostí: Při nedělní mši byl vysvěcen nový prapor města Velké Bystřice, který byl poté představen veřejnosti před odpoledním programem spolu s vysvětlením nové vizuální prezentace města. Třetím slavnostním aktem bylo poklepání základního kamene přestavby Zámeckého náměstí, na kterém se festival uskutečňuje. Letošní ročník se konal za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva kultury ČR, pod záštitou ministra vnitra ČR Ivana Langera, Senátora Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka, poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomáše Kvapila a Martina Tesaříka, hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka, jeho 1. náměstka Pavla Horáka a Martina Novotného, primátora města Olomouce.
Finančně akci podpořil Olomoucký kraj, generálním sponzorem byla stavební společnost INSTA. Na festivalu nechyběli ani představitelé spolupořádajícího FOS Zdeněk Pšenica, Ladislav Michálek, Jarmila Zorbičová a samozřejmě domácí Josef Langer, který je i hlavním dramaturgem. Všichni se shodli, že vydařený 19. ročník byl pro všechny tou nejlepší pozvánkou na Lidový rok jubilejní, dvacátý. Ten se uskuteční 4. - 6. 9. 2009 na velkobystřickém zbrusu novém Zámeckém náměstí. Petr Nakládal Diskusní fórum čtenářů |
|