PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Obchůzka s klibnou a kozlíky se opět po roce uskutečnila večer 5. ledna v Kovářově, kde tento starobylý masopustní tříkrálový obyčej udržují členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.
Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během času se tento obyčej vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybělo žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Společné foto
V pondělní podvečer se tedy sešli členové Kovářovanu, aby se připravili na obchůzku po vsi a opět po roce navštívili stavení a pokusili se klibnu prodat. Celý průvod se vydal zvesela za hudebního doprovodu dud do stavení, aby zde sedlák s kočím zkusili své štěstí při prodeji klibny.
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Na klibně
Začalo tradiční vychvalování kobyly: "Tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, takovou nikde nekoupíte". Hospodářům či hospodyním se kobyla nezdála a proto nastalo další nabízení a žertování. Všichni, které veselý průvod navštívil však o kobylu nejevili zájem a tak alespoň kořaličkou počastovali a na seno či oves nějakou zlatkou přispěli. Tak snad klibna najde svého kupce příště ...........
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
Přípitek
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
S klibnou
Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově
U starosty

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.01.2009 v 23:19 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA