PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Plavební sezóna 2009 byla zahájena

PLAVEBNÍ SEZÓNA 2009 NA SCHWARZENBERSKÉM PLAVEBNÍM KANÁLU BYLA ZAHÁJENA
Malá šumavská vesnička Jelení Vrchy ožila v sobotu 9. května 2009 Šumavským folklorním festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2009. Byla jím zahájena již jedenáctá novodobá plavební sezóna na plavebním kanálu, který kdysi umožňoval plavení palivového dřeva do císařského hlavního města Vídeň.
Schwarzenberský kanál měl před několika dny "narozeniny", jeho stavba byla zahájena 4. května roku 1789, takže si připomínáme 220. výročí. Přesně o 45 let později, 4. května roku 1824 proplula polena poprvé tehdy nově postaveným plavebním tunelem na Jeleních Vrších, další důvod k oslavě, je to již 185 let.

Nositelem projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu je již řadu let folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Libín-S také slaví, folklorní soubor vzniknul na přelomu let 1988 a 1989, takže je mu 20 let.

Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu byl podpořen několikrát z prostředků Evropské unie. 1. května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie, tedy před pěti lety, proto byla letošní oslava zahájení plavební sezóny i Dnem Evropy u Schwarzenberského plavebního kanálu.

Parkoviště na Jeleních Vrších u dolního portálu tunelu "praskalo ve švech", spousta lidí přijela na kole.

Program před dvanáctou hodinou zahájilo zatroubení z kravského rohu, pak již začalo folklorní setkání za účasti folklorního souboru Libín-S Prachatice, dětského kvarteta Böhmerwald Bläser a Urfahrener Aufgeiger. Tyto tři soubory se střídaly na pódiu na Jeleních Vrších.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
O jedné hodině odpoledne u horního portálu tunelu Helena Svobodová z Prachatic a Helmut Wittmann z Gruenau im Almtal vyprávěli pohádky z obou stran Šumavy.
Libín - S, folklorní sdružení
Libín - S, folklorní sdružení
O půl třetí plavební ředitel Hynek Hladík pod lesovnou na Jeleních Vrších povídal o historii plavebního kanálu, když ve kanálem valila kalná voda, přečel svůj první letošní plavební rozkaz, aby pak polena a klády se mohly vydat na svoji premiérovou půl druhého kilometru dlouhou pouť kanálem.
Libín - S, folklorní sdružení
Jak se diváci vraceli z plavení, mohli si poslechnout vyprávění Heleny a Helmuta ještě jednou, měli připraveny další pohádky, tentokrát ve stodole domu č.p. 13 - v expozici EXPO KANÁL. Ti, kteří však vytrvali na plavení až do vytažení posledních polen z kanálu se již nedostalo.
Libín - S, folklorní sdružení
Doznění dnešní slavnosti bylo opět ve znamení folkloru na jelenohorském pódiu.
Libín - S, folklorní sdružení
Bůh nám přál, kvetoucí Jelení Vrchy přivítaly slavnost sluníčkem.
Pěkného počasí využilo více než dvanáct set diváků z České republiky, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Ti se vystřídali na jednotlivých programových bodech Šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - zhruba 200 jich přišlo na zahajovací folklorní setkání, 150 bylo na vyprávění pohádek u tunelu, 800 na ukázce plavení dříví, 50 na druhém vyprávění ve stodole, asi 50 lidí bylo na doznění slavnosti. Aktivně se do realizace zapojilo 53 členů folklorních souborů z jižních Čech a Horních Rakous, plavců, vypravěčů a dalších.

Ing. Hynek Hladík
předseda folklorního sdružení Libín-S
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.05.2009 v 23:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA