PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zahrajte ně, Majstre...

Z koncertu Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče a jeho hostů k primášovým sedmdesátinám v jeho bydlišti ve Veselí nad Moravou
"Kdyby to náhodú vyšlo, tak za pět rokú tady naschle," vzkázal "Majstr" na závěr k nadšeným divákům.
Zdá se letošní rok bude pro skvělého horňáckého primáše a zpěváka Martina Hrbáče rokem připomínání jeho významného životního jubilea, řadou jeho programů či bloků na různých místech republiky. A proč ne, vypadá to, že sedm křížků na bedrech není pro něho žádný veliký věk. Usměvavý "Majstr" má zdraví, chuť stále muzicírovat, je zábavný a vyzařuje z něho radost ze života. "Bez hry na housle bych umřel," prohlásil v jednom z rozhovorů pro noviny.
V jaké současné formě oslavenec je se potvrdilo i v neděli 10.května ve Veselí nad Moravou. Martin si pozval do programu Zahrajte ně, Majstre... před zaplněné hlediště kina Morava řadu svých dvorních zpěváků, které nejčastěji jeho muzika doprovázela. Přijeli praví Horňáci-rodáci Luboš Holý z Brna, Jaroš Hrbáč z Uherského Brodu, Jožka Kútný ze Bzence, Svaťa Kučera z Uherského Hradiště, Martin Zálešák, Martin Prachař z Velké nad Veličkou a především horňácká žijící legenda "pan rídící" František Okénka z Hrubé Vrbky, který předvedl v téměř devadesáti letech exkluzivní pěvecký výkon. Nejeden zde přítomný daleko mladší zpěvák před ním musel hluboko smeknout poklonu k zemi. Diváci také všechny vystupující řádně oceňovali bouřlivým potleskem. Škoda, že z Javorníku nemohla přijet kvůli zdravotním potížím avizovaná další bohatýrka horňáckého folkloru Anna Kománková.
Veselí nad Moravou
Veselí nad Moravou
Veselí nad Moravou
Kolektivní vystoupení předvedl taneční soubor starší Veličky, ženský sbor starší Veličky, dívčí sborek mladší Veličky a mužský horňácký sbor z Hrubé Vrbky pod vedením Jury Miškeříka. Nechyběly ani sólové "kúsky" Hrbáčových mladých muzikantů v podání konzervatoristů - cimbalisty Petra Pavlince či houslisty Mirka Kolacii.
Celý pořad moderoval jeho tradičním svérázným způsobem Breťa Rychlík, který také asistoval při "polévání knihy" a CD (historické, dosud nepublikovatelné nahrávky Martina Hrbáče) Zahrajte ně, Majstre... vydané vydavatelstvím Albert z Boskovic právě k jeho sedmdesátce.

Text, foto: Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Veselí nad Moravou
Zveřejněno 16.05.2009 v 15:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA