PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Malý Radhošť - neuvěřitelných čtyřicet let

Vystoupení ke 40. výročí souboru Malý Radhošť ve Valašském muzeu v přírodě dne 20. června 2009
V roce 1947 vznikl Valašský krůžek, později přejmenovaný na Soubor valašských písní a tanců Radhošť a netrvalo ani moc dlouho a mnozí souboráci - rodičové se začali zabývat otázkou, jak zapojit do souborové činnosti také své děti. Dětí přibývalo a situaci bylo nutno řešit. Řešení vzal do svých rukou pan Václav Bradáč se svojí ženou Františkou, kteří v roce 1969 začali se skupinou dětí nacvičovat valašské tance a písničky. Skupina dostala název Malý Radhošť a brzy se mohla pochlubit i účinkováním na veřejnosti. Panečku, to byla motivace, zvláště, když děti mohly vystupovat s dospělým souborem. Zájem o práci v Malém Radhošti rostl a do nácviků se postupně zapojovali ogaři a cérky z řad dospělého souboru, aby se to množství dětí dalo zvládnout. Osvědčilo se také rozdělení dětí do tří věkových skupin. Z Malého Radhoště vyrostlo těleso, ve kterém v průběhu roku nacvičuje okolo stovky dětí.
Soustavná a poctivá práce s dětmi přináší i své výsledky. Soubor se pravidelně zúčastňuje soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, pravidelně postupuje do krajského kola a několikrát si vybojoval účast i na národní přehlídce. Vedle toho absolvuje každý rok celou řadu vystoupení, ať už doma nebo v zahraničí. Vyznamenáním jsou vždy vystoupení na mezinárodních folklorních festivalech v Rožnově, ve Strážnici, v Třebíči, ve Frenštátě,v Liptále, v Sárváru, či Körmendu.
Členství v Malém Radhošti není jenom o tom, že se děti učí tančit, zpívat, případně něco o zvykosloví, že se učí úctě k tradici, ke kroji, ke kraji, ve kterém žijí, odpovědnosti a práci v kolektivu, ale také o poznávání jiných míst, jiných kultur - zejména na folklorních festivalech se mohou setkávat s účastníky mnohdy i z exotických zemí.
Soubor Malý Radhošť má nespornou výhodu, že jej při vystoupeních doprovází "živá" cimbálová muzika. Nejprve to byla cimbálová muzika dospělého souboru Radhošť, později tzv. Malá souborová muzika. V posledních letech spolupracuje soubor s dětskými cimbálovými muzikami ze Základní umělecké školy v Rožnově. První byla cimbálová muzika "Šťuhélek", děti ale odrostly, a tak Zita Vinklerová vypiplala další muzičku - ti si říkali "Ogaři a cérky", ale i ti se už rozlétli do světa, a v současné době souborová vystoupení doprovází další generace malých muzikantů, která si říká "Muzička Malého Radhoště".
Děti dospívají, odcházejí na střední školy, mění své zájmy, někteří přecházejí do dospělého souboru Radhošť, s některými ztrácíme kontakt, ale nejvíc srdce zahřeje, když se k nám vracejí coby rodiče se svými ratolestmi a zakládají tak další a další generace Malého Radhoště.
Srdečně zveme na vystoupení souboru Malý Radhošť ke 40. výročí jeho založení, které se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě dne 20.června 2009 od 15 hod.
Malý Radhošť, dětský folklorní soubor

Ing.Petr Dobrovolný
Předseda Spolku přátel souboru Radhošť
pedobrovolny@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.06.2009 v 12:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA