PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

Pouť představí tradice polských sousedů.

Na rusínskou pouť se vydávají sousedé z polských pohraničních obcí již od samého počátku v roce 1993, kdy byla postavena rusínská poutní kaple.
V Polsku, kde je religiozita obyvatel podstatně vyšší než na naší straně hranice, jsou poutě mimořádně slavnostní společenskou událostí. Letos poprvé bude rusínská pouť pojata zcela v režii polských zvyklostí. Tak se na rusínské pouti 9. srpna dozvíme, jaké tradice a obřady provází
mariánské svátky u polských sousedů v Gadzowicích a Goluszowicích. Pouť v rusínské kapli Navštívení Panny Marie odstartuje ve 12.30 hodin česko-polská mše, kterou celebruje polský kněz Kazimierz Rucki s českými a polskými spolubratry.
"Slavnost budou provázet písně, které jsou oběma národům společné jak melodií, tak i obsahem. Společné pak také zasedneme ke stolům na nádvoří rusínského hostince, kde bude připraveno pohoštění a různé atrakce včetně hudby k obveselení. Toto společné odpoledne českých a polských sousedů bude zahájeno ve 12.30 hod. na rusínském kopci a potrvá dle chuti zúčastněných do pozdních hodin večerních," uvedla za organizátory Ludmila Čajanová.
V předvečer rusínské pouti pořádá jako obvykle občanské sdružení Královský stolec 8. srpna v Hrozové koncert duchovní hudby. Koncert, který začíná v 18 hodin, bude tentokrát zaměřen k
poctě Hrozovské madony, která byla místními po půlstoletí znovuobjevena ve Slezském muzeu v Opavě. "K Hrozovské madoně se váže zajímavý příběh z dávného středověku, který vysvětluje její symboliku růžového keře. Ta originální středověká madona je tak vzácná, že už nikdy nemůže opustit muzeum, ale Hrozováci si letos k sedmistému výročí založení obce nadělili novou dřevěnou madonu. Podle mínění některých místních obyvatel by této nové madoně slušel název Hrozovská madona - ochránkyně Osoblažská," dodala Čajanová.
Koncert v hrozovském kostele sv, Michaela archanděla již tradičně připraví mládež z osoblažských obcí a jako host vystoupí Jistebnická třináctka. K poctě Hrozovské madony bude kostelem znít hudba starých mistrů, převážně ze 17. století. Varhany, flétny a zpěv v Hrozové 8. srpna v 18 hodin budou ukázkou talentu Eduarda Můllera, Jiřího Kutálka a Šárky Klimšové.
Krnovský deník REGION
ze dne 4.srpna 2009

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 06.08.2009 v 18:47 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA