PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kovářovan na XII. Doudlebských dožínkách

Tisková zpráva...
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce navštívil na pozvání souboru Doudleban Doudlebské dožínky, které se uskutečnily v sobotu 12. září v obci Doudleby na Českobudějovicku.
Nejprve se vedoucí všech pozvaných souborů sešli na slavnostním uvítání v hotelu Klor a následně začaly přípravy na průvod souborů i koňských potahů, který za doprovodu hudby a zpěvu vyrazil kolem půl druhé na cestu. Vzhledem ke špatnému počasí byl další program přesunut do sálu kulturního domu, kde se uskutečnila jednotlivá vystoupení. Diváci tak měli možnost shlédnout programy souborů Doudleban, Libín, Javor, moravského souboru Pantle, dále Soběslavské chasy mladé i Kovářovanu.
na statku
na statku
Kovářovan samozřejmě nezapomněl dle tradice přivést žertovný dar a tak na jevišti za všeobecného veselí proběhlo jeho předávání. Tentokrát to byly pravé kovářovské koláče, jež jak se zjistilo "napadly při převozu myši". Krabici koláčů, tedy myší, nechtěl nikdo převzít, zejména děvčata se urputně bránila. Nakonec se ale dárek podařilo udat. A myši? Po otevření krabice se ale ukázalo, že to nebyly ty klasické šedivé a živé, nýbrž statické počítačové, s nimiž budou moci přátelé z Doudleb po jejich zapojení do PC rozvíjet své dovednosti.
předání daru
předání daru
s myškami
s myškami
V závěru dne ještě Kovářovští s Doudlebany provedli "pietní akt", samozřejmě jak jinak než v duchu recese a položili kytici a věnec k pamětnímu kamenu (Kovářovan tento věnoval s pamětní deskou před dvěma lety) všem, kteří do důsledku plní "pitný" režim.
výstup k pamětnímu kameni
výstup k pamětnímu kameni
pietní akt
pietní akt
Po večerním gulášku se tradičně rozvinula lidová zábava, při které se všichni dobře bavili a po půlnoci se Kovářovan rozloučil a vydal se na cestu k domovu. Členové kovářovského souboru se již těší, s jakou legrací přijede Doudleban do Kovářova v příštím roce na Jihočeský folklorní festival, jehož je také tradičním hostem.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Foto: Martin Schmeller
momentky z Doudleb

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 1 názor)
Ing. Marta Ivančíková06.02.2010 v 17:41
Vzácna krása kovářovského folklóru očami voderadského občana zo Slovenska.

Človek by ani neveril, koľko vytrvalosti, energie, nadšenia, radosti, širokého spektra a potešenia vyjadruje aktívna činnosť kovářovského folklórneho súboru Kovářovan.
Vo Vašej nevyčerpateľnej studnice nápadov a hľadania stále nových, ešte neobjavených folklórnych prvkov svojich predkov sa skrýva veľa entuziazmu, lásky k folklóru, k ľudovému spevu, zvykom, tradíciám, ľudovej tvorby vôbec, ale najmä obetavej a vytrvalej práci jej zanietencov a riaditeľov, manželov Milana a Pavly Škochových. Ich práca je obdivuhodná, nevšedná, vysoko príkladná až neuveriteľná. Pripravujú už XV. ročník Juhočeského folklórneho festivalu Kovářov. Už číslo ročníka udivuje a presviedča o ich profesionalite, vytrvalosti, zodpovednosti a veľkej lásky k tomuto žánru. Obdivuhodná je aj ich záslužná činnosť v oblasti širokej propagácie, ktorá je na vysokej kvalitatívnej úrovni. Držíme im palce aj do ďalšej budúcnosti tvorivej práci v oblasti folklóru, propagácie a kultúrneho života vôbec.
Nakoľko už dlhé roky ma viaže osobné priateľstvo a takmer každoročné návštevy tohto "Kozáckeho kraja", Kovářova pri Milevsku, pomerne často si doma prezerám jej webové stránky na internete a nevychádzam z údivu, ako obec spoločensky i kultúrne žije. Je obdivuhodné, ako neúnavne nachádza nové a nové inšpirácie pre ďalšie skultúrnenie života obyvateľov obce, regiónu i kraja. Ste veľkým príkladom všetkým.
Južné Čechy od nepamäti prezentovali vzácne hodnoty tvorivých ľudských tradícií svojho kraja. Staršia generácia na Slovensku ich pozná najmä z filmov pre pamätníkov, ako bol "Strakonický gajdoš" a mnoho ďalších filmov z klenotnice ľudovej tvorby.
Vaša neúnavnosť a vytrvalosť neustále oživovať ľudové tradície a zvyky na Juhu Čiech nás na Slovensku vo Voderadoch pri Trnave inšpirovala poznať všetky Vaše súbory v Kovářove a s nimi sa aj na XV. jubilejnom ročníku JFF v Kovářove stretnúť. Máte veľký náskok a budeme sa tešiť zo skúseností, ktoré u Vás nadobudneme. Želáme Vám veľa tvorivej činnosti a tešíme sa na stretnutie u Vás.
S pozdravom
Ing. Marta Ivančíková z Voderád

Zveřejněno 13.09.2009 v 13:59 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA