PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

I. ročník MDF festvalu V Zábřeze na renko

Ve dnech 25. - 26. září 2009 se uskutečnil v Zábřehu teprve první, avšak o to bohatší ročník mezinárodního dětského folklorního festivalu "V Zabřeze na renko", kterého se zúčastnilo celkem 15 dětských folklorních souborů.
festival Na renku
Z domácích souborů to byly soubory Dubinka z Rohatce, Durbravěnka z Dubňan, Klobučánek z Valašských Klobouk, Kordulka ze Starého Poddvorova, Kyjovánek z Kyjova, Malá Jasénka ze Vsetína, Maleníček z Lipníku nad Bečvou, Markovička z Postřelmova, Spineček z Vnorov, Úsměv z Opavy a Vsacánek ze Vsetína. Ze zahraničních souborů se zábřežskému publiku představily soubory Sauluva a Bitula z litevského Kaunasu, Turiec z Martina a Malá Nysa z polské Nysy.

Samotný festivalový program začal v pátek v dopoledních hodinách, kdy se soubory představily svým krátkým vystoupením v průvodu a před zábřežským zámkem. Špalír podél průvodu i publikum před zámkem tvořilo převážně dětské publikum z místních základních a mateřských škol. Odpoledne se pak všech patnáct dětských folklorních souborů představilo před Kulturním domem v Zábřehu.
Páteční večerní program naznačil, že přestože hlavní myšlenkou pořadatelů festivalu bylo přiblížení kultur z jiných regionů a krajin, mysleli také na možnost navázat mezi dětmi zúčastněných souborů nová přátelství a kamarádství. Pro děti byly v rekreačním středisku Bozéňov nachystány různé atrakce v podobě trampolín, skákacího hradu, promítání filmů, rukodělných dílen, opékání... Novým přátelstvím tak nezabránilo ani poměrně chladné večerní podzimní počasí.
Festival vyvrcholil v sobotu festivalovými programy ve Wolkerových sadech. V dopoledním programu nazvaném "Na té severné nóte" se představila první část souborů, odpolední blok nazvaný "Na té ježné nóte" pak patřil druhé polovině zúčastněných souborů. Součástí festivalu byl ve Wolkerových sadech také řemeslný jarmark.

Hlavními pořadateli festivalu byli Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh a Místní akční skupina Horní Pomoraví o.p.s.. Akce proběhla za finanční podpory Olomouckého kraje, Nadace OKD a Visegrad Fund. Záštitu nad festival převzali: Zdeněk Kolář, starosta města Zábřeh a Petr Krill, poslanec PSP ČR.

Soňa Wenzelová
DFS Úsměv a FS Vrtek Opava
tel: +420 608 457 564
sona.wenzel@opava.cz
www.folklor.opava.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.10.2009 v 22:57 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA