PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

DFS Maleníček ze SVČ Lipník na Mezinárodním festivalu v Zábřehu

Ve dnech 25. - 26. září se konal v Zábřehu na Moravě 1. Mezinárodní dětský folklórní festival s názvem "Na renko".
Zúčastnili jsme se i my z Maleníčku, ale tentokrát nás bylo nezvykle málo. Větší děti nám ze souboru po prázdninách odešly a ty, které naopak s námi chtěli tancovat, tak nemohly, protože měly country vystoupení v rámci své základní školy. A jak to tak bývá, někteří těsně před odjezdem onemocněli. V tomto termínu se ještě hrála v Praze basketbalová kvalifikace lipenských Lišek do žákovské ligy a tak nám chyběla naše sólová zpěvačka Michalka Matušková. Takže z původních 13 dětí odjelo do Zábřehu pět a s nimi čtyři dospělí jako doprovod.
Nastudovali jsme s dětmi dva pořady: " Na rynku" a "U rybníka". Oba pořady hudebně doprovodil houslista pan Ivan Novák
Jízda vlakem byla pro děti zpestřením. Do vlaku jsme nastoupili "v civilu", a z vlaku jsme vystoupili v krojích již jako praví Záhoráci. Na nádraží nás čekala naše hosteska,která nás měla po oba dva dny na starost. Zavedla nás do průvodu k ostatním souborům a tento pestrý útvar kráčel, tančil a zpíval a zastavil se až u radnice.
Odpoledne ve 14 hodin místostarosta Zábřehu pak přivítal jednotlivé zástupce souborů a popřál jim krásné počasí a hodně úspěchů. Byl velmi mile překvapen, že přijelo tolik dětských souborů a neskrýval nadšení, když přebíral od jednotlivých vedoucích pěkné upomínkové předměty. Tímto přivítáním začal odpolední blok pořadů před Kulturním domem, kde všechny soubory vystoupily s krátkým programem, a tak se představily veřejnosti a nalákaly ji na hlavní program, který pokračoval v sobotu od 10 hodin ve Wolkerových sadech. Určitě jsme byly nejmenší výprava, ale radost a přirozený projev našich "maleničkovských" dětí si brzy získal obdiv diváků.
Ubytováni jsme byli v Domě dětí a mládeže Krasohled. Jeho pracovníci se o nás báječně starali po oba dva dny pobytu. Připravili nám bohatý program. Odvezli nás autobusy do nádherného areálu v horském prostředí Bozeňov, kde byly ubytovány zahraniční soubory. Skákací hrad, trampolíny, houpačky, kolotoče, navlékání korálků, malování, lepení a skládání a mnoho dalších atraktivních disciplín byl přímo balzámem na dětskou dušičku. Všechny děti si našly svou zábavu a dokonale se vyřádily. Nechyběl ani bramborový guláš a opečený špekáček u ohně. Zkrátka a dobře, vše se točilo kolem dětí a my dospělí jsme jen na ně dohlíželi.
Druhý festivalový den se konal ve Wolkerových sadech a byl opravdu sváteční. Už od rána se městečko hemžilo nádhernými lidovými kroji. Smích a radost se ozýval ze všech stran. Pestrost krojů obdivovali náhodní kolemjdoucí a nechyběli ani fotografové.
Dopolední program, který zahájily soubory I. " Na té severné nóte" a odpolední programový blok část souborů II. " Na té ježné nóte", dotvářela kulisa lidového jarmarku. Každý návštěvník, který se přišel podívat, si kromě poslechu krásné lidové hudby a zpěvu mohl koupit malý dáreček či něco dobrého k snědku.
Paní Drtilová ze souboru Makovička, která se velmi dobře zhostila roli lidové vypravěčky a konferenciérky, každý soubor krátce představila. Všichni účinkující pak z rukou ředitelky Domu dětí a mládeže obdrželi upomínkový dar v podobě děvčátka či chlapce v lidovém kroji.
Co říci závěrem? Budeme rádi vzpomínat na příjemné prostředí, příjemné organizátory v Zábřehu, množství souborů, a hlavně lidové písničky, které se předávají z generace na generaci, a které nám již navždy zůstanou v našich srdcích. Děkujeme za to, že jsme byli pozváni a mohli jsme se zúčastnit. Pokud nás organizátoři festivalu opět pozvou, určitě přijedeme.
Vystupující soubory:
BITULA -z Litvy, Kaunas, DUBINKA a DUBRAVĚNKA z Dubňan,, KLOBUČÁNEK z Valašských Klobouků, KORDULKA ze Starého Poddvorova, KYJOVÁNEK z Kyjova, MALÁ JASÉNKA ze Vsetína, MALÁ NYSA z Polska, MALENÍČEK z Lipníku nad Bečvou, MARKOVIČKA z Postřelmova, SPINEČEK z Norova, TURIEC z Martina, ÚSMĚV z Opavy a VSACÁNEK ze Vsetína.

ČLENOVÉ mALENÍČKU:
DĚTI: Eliška Matušková, Michaela Střelecká, Martina Střelecká, Aneta Oralová, Nikola Oralová,
DOSPĚLÍ: Ivan Novák, Františka Barčíková, Dana Holčáková, Květoslava Kohoutková

Květa Kohoutková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.10.2009 v 23:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA