PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kdo je nejlepší valašský odzemkář pro rok 2009?

Petr Mílek z FS Ševčík !!!

Letos proběhl již 35 ročník MFF Rožnovské slavnosti. Tento festival se koná v pravidelných 2letých intervalech. Festival trval od 3. do 5. července 2009. Jak je již zvykem sobotní dění zahajuje semifinále ve valašském odzemku /mužský sólový tanec/.
Letos byla velmi hojná účast - jelikož samotným slavnostem předcházelo několikatidenní taneční soustředění mladých tanečníků - odzemkářů a ti pak měli možnost své nabyté zkušenosti předvést na Rožnovských slavnostech. Soutěžilo se ve 2 kategoriích v odzemku a v obuškovém /tanec s valaškou/. Odpoledne pak probíhalo finále těch nejlepších z nich.
Tak i letos jsem se vydala doprovodit svého partnera a podpořit ho v jeho srdeční záležitosti - v odzemku. Jelikož tento tanec v podání Petra jsem viděla nepočítaně a znám taneční standart a také to, že většinou doma máme diplomy za 2 či 3 místo, tak ani tentokrát jsem neočekávala žádný převratný kousek, vidíc početný zástup kvalitních odzemkářů a pravidelných výherců soutěží. V klidu sedím na lávce v amfiteátru a pozoruji nově rodící se odzemkářské talenty a snažím se roztleskávat diváky. A najednou Petr - kroj pečlivě upraven-nová bílá košile s výšivkou, září na ni nová perleťová kotula/tu k dnešnímu dni již stačil zničit/- estetickým dojmem tedy jistě upoutal. Taneční projev byl pak nezvykle lehký, plný emocí a kvalitně odvedených kroků a skoků- tentokráte jsem ani nemusela roztleskávat publikum a mohla jsem si vychutnat semifinálové vítězství Petra -v kategorii odzemek. Na odpolední finále jsem již byla opravdu nervózní vidíc, že by se po několikáti letech a na "stará taneční kolena" mohlo podařit Petrovi zvítězit. Semifinálová lehkost byla sice ta tam a i na něm se projevila nervozita, ale i tak si udržel dostatečný náskok od jiných tanečníků a letos zaslouženě vyhrál. Domů nám přibyl další diplom tentokráte za 1 místo a valaška za vítězství už visí doma na zdi.

Kristýna P.
kecatp@seznam.cz
KACABAJKA říjen 2009

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 19.09.2009 v 17:33 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA