PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ovečky z Valašského Meziříčí oslaví desetiletí od svého založení

Pořadem s názvem "A jak sa tý ovečky..." oslaví v pátek 13. listopadu 2009 dětský folklorní soubor Ovečky z Valašského Meziříčí desetiletí od svého založení.
Možná by se dalo říci - "co je to 10 let?, to ještě není co slavit". Ale právě spojení desetiletých "oveček" s mnohem starším "bačou" a návaznost na práci národopisného pracovníka Miloše Kašlíka, který podstatnou část svého života zasvětil lidovému umění na Valašsku, je jedním z důvodů, proč se sejít u valašských písniček a tanečků v podání těch nejmenších.
Ovečky, dětský folklorní soubor
Založení souboru na jaře roku 1999 bylo završením mnohaletého úsilí různých jednotlivců a institucí ve městě o vznik dětského souboru zaměřeného na valašský folklór. Všechny dosavadní pokusy vycházely obvykle z nadšení folklorních fandů, ale nikdy nenavazovaly na některý ze dvou folklorních souborů pracujících ve Valašském Meziříčí.

Teprve Ovečky byly založeny jako "potomek" valašského souboru písní a tanců Bača, který ve městě působí nepřetržitě od roku 1945. Přirozené spojení bača - ovečky, ale také propojení uměleckého vedení obou souborů osobou Renaty Kotasové napovídá, že stejně jako Bača, tak i Ovečky zůstávají "doma" na Valašsku a v okolí "Mezříča" především prostřednictvím kmenového repertoáru.
A tak jako u souboru Bača je i u Oveček prvořadým cílem - vytvořit kolektiv, do které se členové budou rádi vracet pro anebo s valašskou písničkou a tancem.

Deset let uplyne v životě člověka jako voda, zrovna tak uplynulo i 10 let existence Oveček, ale i za tu poměrně krátkou dobu je na co vzpomínat.
Slavnostní večer k 10.výročí mezříčských Oveček nabídne prostor pro setkání současných i bývalých členů - dnes třeba mladých "bačovců", "ondrášů" nebo "moreňáků", prostor pro setkání vedoucích s folklorními přáteli z jiných souborů, ale samozřejmě i pohled na repertoár souboru.
Přestože repertoár souboru není nijak zvlášť rozsáhlý, je pro diváka určitě zajímavý, o čemž svědčí nejen řada pozvání souboru na různé folklorní akce, ale i pravidelně kladná hodnocení odborných porot na přehlídkách dětských souborů. A vezmeme-li v úvahu, že ve vedení souboru jak po organizační, tak i po umělecké stránce pracují od založení pouze amatéři, nemá se soubor za dobu své činnosti za co stydět.

To, že Ovečky nestárnou a v plné síle vstupují do dalšího desetiletí své činnosti, je nejen zásluha zakladatelek - Renaty Kotasové a Petry Ondruškové - ale i všech vedoucích, rodičů a rodinných příslušníků dětí, bez jejichž pomoci a zápalu by nebylo co slavit, ale ani komu předávat překrásné bohatství z nekonečné studnice lidového umění.

Ctirad Bryol
bryol@ponast.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.10.2009 v 22:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA