PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slovenský folklor v Dřevěném městečku

na Mezinárodním festivalu JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010
6. - 8. srpna 2010, Rožnov pod Radhoštěm
O víkendu od 6. do 8. srpna 2010 budou znít ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm líbezné i temperamentní slovenské melodie. Ve stylovém prostředí Dřevěného městečka se koná XII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad letošním festivalem převzali velvyslanec Slovenské republiky v České republice Jeho Excelence Peter Brňo, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro evropské záležitosti Vladimír Galuška a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festival přijede 22 folklorních souborů především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a zvyků. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska a Chorvatska. Rovněž kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny (kromě Slováků to letos budou např. Rusíni, Ukrajinci, Židi a Romové).
V pátek zahájí program ve skanzenu folklorní soubor Očovan z Očové, Drevár z Krásna nad Kysucou a mužská pěvecká skupina Suche Karki z Prešova. V sobotu dopoledne se představí všechny soubory a skupiny na rožnovském náměstí, odkud vyjde krojový průvod s tancem, zpěvem a hudbou do Valašského muzea v přírodě, kde se budou střídat na pódiu Komorního amfiteátru ve svých vystoupeních domácí a zahraniční soubory až do neděle. Atraktivnost vnese do programu jubilejní, již 10. mezinárodní klání "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž změří svoji dovednost jmenovci slavného zbojníka, Jánošíci z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa.
Pro návštěvníky, kteří se chtějí i něčemu přiučit, je připravena malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre se synem) a malá škola tanců z Podpoľaní (pod pedagogickým vedením Paľa Gaža z Banské Bystrice). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat opravdové mistry lidového řemesla při práci, ale třeba si i některou z činností vlastníma rukama vyzkoušet. V pátek ve 21 hodin proběhne slavnostní vernisáž výstavy "Živé kroje ve fotografii" autora Ludvíka Barana.
Festival se koná za podpory: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultúry Slovenské republiky, Matice slovenské, Nadačního fondu ČEZ, Zlínského kraje, akciové společnosti Metrostav, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě, Folklorního sdružení ČR a Slovenského institutu v Praze. Významnými partnery jsou také Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů; mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, www.borovice.cz, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis FOLKLOR, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.
Součástí Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát je i mezinárodní projekt "V úctě k tradicím". Tento projekt byl podpořen Evropskou unií z Programu celoživotního vzdělávání, podprogramu GRUNDTVIG.
Přijměte naše pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě na jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 05.08.2010 v 00:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA