PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Balkánské dny kultury ve Studénce jsou oslavou jižanského folkloru

Ve dnech 13. a 14. května se ve Studénce uskuteční již pátý ročník Balkánských dnů kultury. Jeho cílem je přiblížit balkánskou kulturu lidem našeho regionu. Program je koncipován jako mezinárodní hudební festival.
Brač Studénka
Tamburašský orchestr Brač Studénka
Ústředním hudebním nástrojem festivalu je tambura (balkánský strunný lidový hudební nástroj) a posluchači ve Studénce uslyší hned tři velké tamburašské soubory: Městský tamburašský orchestr Banja Luka (Bosna a Hercegovina), Tamburašský orchestr Branko Radičeviče (Srbsko) a domácí Tamburašský orchestr Brač (ČR, Studénka). Tuto trojici doplní Pěvecké sdružení Collegium Bonum (ČR) a Mažoretky Petra Studénka (ČR).
Festival vyvrcholí v sobotu 14. května v 19.00 hodin Galavečerem, a to v sále Dělnického domu ve Studénce.
O rozšíření tamburašských souborů v českých zemích se zasloužili naši pradědové, kteří jako vojáci bývalé rakousko-uherské armády sloužili na počátku 20. století v zemích bývalé Jugoslávie. Odtud přiváželi domů jejich hudební nástroje - brače, bugarie, bizarnice aj. a zakládali u nás tamburašské soubory.
Před téměř 100 lety bylo na území pozdější ČSR založeno na sto tamburašských souborů. Na Moravě však již dnes najdeme pouze jediný hrající soubor, a to soubor Brač ze Studénky.
Začátky tohoto souboru byly skromné, ale svým způsobem přece jen pozoruhodné, neboť podnět zrodu vznikl daleko za hranicemi naší země. Bylo to někdy před první světovou válkou ve vzdálené Bosně a Hercegovině, odkud se v roce 1913 vrátil ze tříleté vojenské služby v někdejší rakousko-uherské armádě studénecký rodák Rudolf Langer.
Ze svého nedobrovolného vojenského pobytu v této zemi si přivezl nejenom lásku k tamější hudbě, ale i hudební nástroje, jež tehdy vzbudily mezi mládeží ve Studénce mimořádný zájem. Rudolf Langer byl mile překvapen a začal mladé lidi na tyto nástroje učit hrát. Tím položil základ souboru Brač, který se pak slibně formoval a který za dva roky oslaví 100 let své existence.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 06.05.2011 v 08:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA