PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí vstupuje do svého IX. ročníku

Již po deváté se sjedou cimbalisté z různých zemí do Valašského Meziříčí, kde navzájem porovnají svůj hráčský um a své interpretační dovednosti. Právě v tomto městě se totiž koná každý lichý rok Mezinárodní festival cimbálu, jediný festival svého druhu v České republice.
Růžena Děcká
Zakladatelka festivalu Růžena Děcká a předseda poroty Jan Rokyta
Mezinárodní setkání cimbalistů zahájí ve středu 18. května Slavnostní zahajovací orchestrální koncert. Představí se na něm laureáti minulých ročníků a zahraniční hosté. Své umění předvede i cimbalista Menashe Sasson z Izraele.
Samotná soutěž, které se v letošním roce zúčastní 37 soutěžících z Moldávie, Běloruska, Maďarska, Slovenské republiky a České republiky, začne ve čtvrtek 19. května povinnými skladbami a skladbami z období baroka a klasicismu.
V pátek bude soutěž pokračovat skladbami z období romantismu, impresionismu a skladbami z 20. století. Večer vystoupí kapela vynikajícího maďarského cimbalisty Kalman Balogh's Gybsy Cimbalom Band. Chybět nebude ani noční zábava při cimbálových muzikách.
Soutěž ve hře na dva cimbály, tzv. cimbálová dua, bude na programu od sobotního rána. Večer pak bude věnovaný Galakoncertu vítězů a zahraničních hostů. Slibuje výběr z toho nejlepšího, co na letošním festivalu bude k vidění a slyšení. Slovem jej provede redaktor ČRo Ostrava, cimbalista Jan Rokyta st.
První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1995 a za tu dobu se na něm vystřídaly stovky vynikajících cimbalistů z nejrůznějších zemí celého světa. K těm nejvzdálenějším patřili cimbalisté z Japonska, Číny, USA. U zrodu tohoto unikátního festivalu stála neúnavná propagátorka hry na cimbál, pedagožka, vynikající cimbalistka a předsedkyně Občanského sdružení cimbalistů Růžena Děcká.
"Cílem našich festivalů je uplatnění cimbálu ve všech hudebních žánrech a jeho posun do současného hudebního uměleckého světa. Letošním bonbonkem je atraktivní vystoupení vynikajícího maďarského cimbalisty Kalmana Balogha a jeho kapely Kalman Balogh's Gypsy Cimbalom Band přímo na náměstí ve Valašském Meziříčí. Tento úspěšný muzikant dal přednost tomuto vystoupení před sjednaným koncertem v Londýně, který zrušil," prozradila s úsměvem Růžena Děcká.
Jílková - Gilar
Cimbálové duo Gabriela Jílková - Petr Gilar (Mezinárodní festival cimbálu 2009)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 11.05.2011 v 22:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA