PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ohlednutí za 13. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát 2011

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2011

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

5. 8. - 7. 8. 2011
Rožnov pod Radhoštěm
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 5. do 7. srpna se tam uskutečnil 13. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2011, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad letošním festivalem převzali manželka prezidenta Slovenské republiky Silvia Gašparovičová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festivalu se představilo 19 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Polska a Srbska.
Pátečním zahajovacím programem nazvaným "Z maľovanej truhlice" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní soubor Gymnik z Bratislavy, folklorní soubor Starišan z Prešova a folklorní soubor Považan z Považské Bystrice. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".
Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Púčik z Brna, Viganček z Košic a Hajovček ze Strečna. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy.
K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to 11. ročník "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska.
Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice žen družstva reprezentujícího Obec Slovákov v České republice. Ženy stloukly z 5 litrů smetany 2,826 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Miroslav Jánošík ze Skalice.
Sobotní programy uzavřel zábavní večerní pořad nazvaný "Folklorní smiechoty", ve kterém se představil folklorní soubor Kunovjan, divadelní soubor Matýsek z Kyjova a skupina tanečního humoru Všetečníci z Bratislavy.

Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Šariše (pod pedagogickým vedením Marka Svitka z FS Starišan z Prešova).

V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Třinácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
I na 13. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal PÚČIK z Brna.
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. Prezentace tradiční lidové umělecké výroby byla pro návštěvníky festivalu atraktivním obohacením.

V průběhu festivalu proběhla vernisáž výstavy "Pamätaj, človeče - pamatuj člověče" autora Ernesta Svrčka. Výstava v prostorách "Sušáku" potrvá do 31. srpna 2011.
Festival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Ministerstva kultury České republiky, Nadačního fondu ČEZ, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, akciové společnosti OKD, akciové společnosti ČD Telematika, ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o., FIS Pjajko, s.r.o., Barum Continental spol. s r. o. CZECHOSLOVAK REAL (CZ), s.r.o., města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Folklorního sdružení ČR a Slovenského institutu v Praze.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly: Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, ČT-studio Ostrava, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis FOLKLOR, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.
Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů.
Těšíme se na setkání na XIV. ročníku MFSF Jánošíkov dukát od 3. - 5. srpna 2012 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 18.08.2011 v 21:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA