PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Cimbálová muzika Pramínky křtí své debutové CD

V neděli 30. listopadu pokřtí známá kopřivnická cimbálová muzika Pramínky své první CD. Posluchači na něm najdou výběr toho nejlepšího, čím se Pramínky dlouhodobě prezentují. Samotný křest proběhne v Katolickém domě v Kopřivnici v rámci koncertu, jehož začátek je naplánovaný na 16.00 hodin.
CD "Kaj pujděm?" cimbálové muziky Pramínky
CD "Kaj pujděm?"
Historie cimbálové muziky Pramínky se začala psát v roce 2001 na Základní umělecké škole Zdeňka Buriana v Kopřivnici. Dnes, po třinácti letech svého působení, je toto jedenáctičlenné hudební těleso již zcela samostatné.
Základem repertoáru Pramínků jsou písně a tance z Lašska. Ty jsou charakteristické nejen svou zádumčivostí, ale i melodickou krásou a pestrostí. Jejich převážnou část tvoří písně a tance vznešeného třídobého rázu, nazývané starodávné, a dynamické točivé dvoudobé zvrtky. A tak je vcelku přirozené, že nosná část nového CD je sestavená právě z nich.
Při výběru písní muzikanti upřednostnili ty, které jim jsou ze všech nejbližší a nejmilejší. Jak sami říkají, jde o písně, s nimiž mají spojené hluboké vnitřní zážitky či nezapomenutelné vzpomínky.
A tak hned v úvodu najdeme pásmo písní Vojna a láska, s kterým Pramínky získaly v roce 2009 první místo v ústředním kole celostátní soutěže základních uměleckých škol. Poté následují písně Pod našu faru a Aj, zerzaj, zerzaj, při jejichž poslechu vlhnou oči i těm nejotrlejším posluchačům. Tak bychom mohli pokračovat až k závěrečné písni Okolo Moravy. Jde o píseň zamilovanou všemi pramínkovskými muzikanty a nesmí chybět na žádném jejich vystoupení.
Na hudebním nosiči nazvaném "Kaj pujděm?" uslyšíme 27 lidových písní v úpravách uměleckého vedoucího Vladana Jílka a cimbalistky Gabriely Jílkové. Některé písně jsou uvedené samostatně, jiné pak řazené v tématických písňových pásmech, jako například písně o vojně, o lásce či písně žertovné. Celková stopáž CD se vyšplhala k 56 minutám.
Ti, kteří se na křest 30. listopadu z důvodu omezené kapacity sálu nedostanou, si můžou CD zakoupit v Kašpárku (půjčovně kostýmů v suterénu Kulturního domu v Kopřivnici), nebo v Zorničce optik (oční optice na náměstí v Příboře).
CD "Kaj pujděm?" bude k mání také na všech akcích cimbálové muziky. Jednou z těch větších je tradiční Štěpánská zábava, kterou Pramínky pořádají na Štěpána (26.12.) v Katolickém domě v Kopřivnici. Pro vážné zájemce nechybí ani možnost objednat si hudební nosič na webových stránkách www.cmpraminky.cz či na facebookových stránkách cimbálovky.
Obsah CD "Kaj pujděm?"
Obsah CD "Kaj pujděm?"
Projekt finančně podpořilo město Kopřivnice a další sponzoři, za což jim bezesporu patří velké poděkování.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 19.11.2014 v 18:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA