PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Skřivánci ze Slovácka

Opravdu vynikající nápad se podařil uskutečnit kolektivu pedagogických pracovníků Základní školy ve Bzenci a Pedagogického střediska v Hodoníně. Podílí se na něm tři dětské cimbálové muziky, dívčí sbor a dvacítka dětí ve věku 10 až 19 let z celého Slovácka. Základem projektu byl nevídaný úspěch slováckých dětí, které za doprovodu Dětské cimbálové muziky ZUŠ z Kyjova získaly několik vavřínů na celostátní soutěžní přehlídce dětských zpěváků v Karlových Varech. Jedna z realizátorek projektu Hana Krojzlová vzpomíná: Bylo to 1. března 2000 navečer, kdy v euforii z opakovaného úspěchu dětí okresu Hodonín v celostátní soutěži Karlovarský skřivánek zaznělo: Ty děti by si zasloužily CD! A než se jaro přehouplo v léto, jako skřivánci do hnízda slétaly se děti ze všech koutů našeho okresu a zazpívaly.
Nejprve několik slov k muzikám. Na kompaktu zazní hra Cimbálové muziky souboru Veličánek Velká nad Veličkou, Cimbálová muzika Fialka Domu kultury Hodonín a Cimbálová muzika ZUŠ Kyjov. Dětští instrumentalisté, vedeni zkušenými pedagogy, a ve většině případů také dlouholetými aktivními hráči v dospělých slováckých kapelách podávají neobvyklé výkony a dokazují, že hudební tradice kraje v klínu Bílých Karpat a Chřibů má budoucnost zajištěnou. V jejich hře je tolik osobité síly, regionálního projevu vyjádřeného v citovém hudebním prožitku, že zaplesá mysl každého jejich posluchače tak, že se hned stane jejich obdivovatelem. Za to vše patří poděkování především vedoucím muzik: Martinu Kománkovi, Petru Petrů a Přemyslu Líčeníkovi. Kolik lásky k hudbě a slováckému folkloru dovedli vložit do dětských srdíček, tolik ji děti svými pořady předávají vděčným posluchačům.
Výběr sólistů vychází nejen z okruhu jednotlivých kapel, ale je také pozitivním výsledkem desetileté výchovné práce s dětskými interprety v souborech, ve školách i v rodinách. Tato práce se nejpřirozeněji projevuje právě úspěchy na pěveckých soutěžích různých stupňů a typů, jimiž je Slovácko (ale dnes již nejen tento kouzelný kraj jihovýchodní Moravy) velmi známé. Není proto náhodou, že také na naší Celostátní soutěži dětských zpěváků lidových písní Zpěváčci ve Velkých Losinách získali tituly Zpěváček roku sólisté ze Slovácka: Jiřina Miklošková (v roce 1999) a Milan Kosík (v roce 2000). J. Miklošková se také na CD Skřivánci ze Slovácka skvěle uvádí písní Pod horú jatelinka...
Není jednoduché vyzvednout některého ze zpěváků. (Výjimku u J. Mikloškové jsem udělal jen proto, že se již dříve stala Zpěváčkem roku 1999.) Proto mi dovolte jmenovat děti v pořadí, v jakém je na CD můžete slyšet: Magdaléna Kantoráková (10 let), Josef Slovák (11), Jiřina Miklošková (14), Martina Slováková (13), Pavel Zedníček (12), Veronika Luskačová (15), Jakub Kotal (10), Zdeňka Porubová (13), Petr Smištík (14), Alžběta Bočková (11), Miloslava Baťková (12), Zdeňka Galiová (16), Jiří Ilčík (12), Kateřina Kristová (16), Ludmila Tomanová (17), Alexandra Procházková (19), David Holub (10). Kristýna Latinová (14) a Hana Sojková (14). Všichni zpěváci jsou dobrým příslibem pro budoucnost lidového zpěvu v údolích kolem dolních toků řek Moravy a Dyje. V budoucnu se stanou jistě uznávanými nástupci jejich velkých dnešních vzorů. Věřím, že o všech (nebo chcete-li všechny) ještě mnohokrát uslyšíme. Jednu z řady příležitostí budete mít také v pořadech letošního ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, kde se představí v sobotu jednak v samostatném pořadu Skřivánci a pak někteří také v regionálním pořadu Kyjovsko - Kraj s vůní rozmarýnu. Nenechte si tuto skvělou příležitost osobního setkání s nastupující generací zpěváků Slovácka ujít. Podobně jako by nemělo ve Vaší diskotéce chybět CD Skřivánci ze Slovácka. Závěrem jen připojuji adresu, na které si můžete CD objednat: Pedagogické středisko Hodonín, Dobrovolského 4, P.O.Box 61, 695 01 Hodonín, tel. i fax 0628/232 95.
Skřivánci ze Slovácka. CD dětí ze Slovácka. Hrají: cimbálové muziky Fialka z Hodonína, Veličánek z Velké nad Veličkou a ZUŠ z Kyjova. Odborná spolupráce: Petr Hudeček, Jarmila Jurečková a Hana Krojzlová. Režie: Tomáš Bravenec, Jaromír Rajchman a František Šimek. Nahrálo a vyrobilo Tonstudio Jaromíra Rajchmana Dolní Bojanovice, 2000. Minutáž: 63.50.

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA