PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Partitury dudácké muziky Prácheňského souboru 1949-1999

V roce 1949 vznikl v návaznosti na Strakonickou dudáckou kapelu Prácheňský soubor písní a tanců. Byl spoluiniciátorem realizace Jihočeských slavností písní a tanců v letech 1955 - 1961 a stál rovněž u zrodu tradice Mezinárodních dudáckých festivalů, založené v roce 1967.
K loňskému 50. výročí založení souboru vyšla nákladem kolektivu publikace Partitury dudácké muziky Prácheňského souboru 1949 - 1999. Jejím autorem je Josef Režný - sběratel, skladatel, muzikant a hlavně dlouholetý vedoucí Prácheňského souboru. Cituji z úvodu této publikace: ... vybral jsem ukázky z repertoáru dudácké muziky, jak jsem ji chápal, upravoval a vytvářel v uplynulých padesáti letech svého aktivního působení v souboru ... Poznatky, opírající se o výsledky mých výzkumů dudáckých tradic především na Prácheňsku a Pošumaví, jsem se pokusil vyjádřit širší prezentací úprav a rekonstrukcí v duchu starších forem malé dudácké muziky. Úspěšná spolupráce s výrobcem dud Pavlem Čípem ze Zubří vedla k postupnému rozšíření našeho instrumentáře o dudy různého ladění a o repliky starších typů dud.
Partitury provází fotografie dud, dudáků, souboru a ilustrace Julie Režné. Kdo by měl o tuto velice zajímavou publikaci zájem, může kontaktovat organizačního vedoucího Prácheňského souboru Václava Nováka, Mírová 932, 386 01 Strakonice I, tel. 0342/236 653.

Václav Novák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

25.02.2007 v 22:45Václav Novák

Více informací na www.prachenak.strakonice.cz


Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA