PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jsme opravdu úžasní!?

Někteří vedoucí souborů se pozastavovali nad poznámkou Františka Synka (časopis Folklor 1/2001, s. 10), že jsou málo sebekritičtí.
Chtěla bych tento poznatek podepřít i svými zkušenostmi, získanými při kontaktech se zahraničními pořadateli festivalů. Ať už si to chceme přiznat, či ne, v posledních letech totiž začíná opadat prestiž našich souborů na zahraničních akcích, přitom ale v celé řadě článků u nás čteme, jak naše soubory jsou všude ty nej... To samozřejmě v jednotlivých případech nevylučuji. Umíme však všichni s tím, že můžeme vyjet do zahraničí, když si zajistíme úhradu cesty, dobře hospodařit? Faktem je, že svobodná možnost účastnit se akcí v zahraničí, ať už na festivalech, setkáních či výměnách, je dnes téměř ve všech případech závislá v prvé řadě na ekonomických možnostech kolektivů. Mohu vyjet, mám na to (myšleno finance), tak jedu! Ale málokdo se už ptá: máme na to? - zde myšleno výkonem? - právě na tento festival, na tuto akci? A tady nám opravdu chybí občas trochu sebekritiky, ale třeba i ta nemilovaná disciplina. Žádný pořadatel festivalu totiž neřekne hostujícímu souboru, že nesplnil zcela jeho očekávání. A jde tady nejen o vystupování na pódiu či scéně, ale u některých výjezdů obzvláště i o chování mimo vystoupení, o schopnost komunikace s lidmi i s ostatními soubory, o snahu přispět k pěkné atmosféře akce, o umění vyrovnat se na úrovni s horšími podmínkami, než jsme očekávali. Někdy toto hraje dokonce rozhodující roli v konečném hodnocení souborů. Nevěřili byste, jak pořadatelé i občané sledují členy souborů, všímají si drobností a dělají si tím i obrázek o našich lidech, o naší zemi. Málo platné, i na tom nejmenším festivalu jsme reprezentanty nejen souboru, místa, ale České republiky. A tady musím říci po pravdě, že v posledních letech kritiky našich souborů ze strany pořadatelů festivalů či občanů - diváků, nejsou tak nadšené, jak se v našem tisku dovídáme, spíše občas taktní a někdy dokonce nelaskavé.
Zvažte tedy tuto moji a nejen moji zkušenost. Podívejte se na sebe alespoň trochu sebekriticky, vyžadujte od svých členů spoluúčast na úspěchu celé akce, dbejte na slušné a taktní chování. Věřte, není to nic příjemného po sebechvále doma být venku zaskočen připomínkami, k nimž těžko můžete jako nezúčastnění zaujmout stanovisko.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA