PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Lidová mluva pod Zelenou horou a na Valašsku

Dnešní jazyk lidový je plošší, jalovější a chudší, než byl jazyk našich babiček, povzdechl si v roce 1932 Karel Čapek.
Jeho známý výrok jsem neuvedla proto, abych naříkala nad stavem našeho jazyka, ať již v podobě spisovné nebo mluvené. Na jeho zjednodušování si ostatně nestěžují pouze Češi. S největší pravděpodobností bude jisté části současné české populace problém jazykového vývoje krajcvajc, ale co člověk zvídrní? Řeč našich prarodičů však obsahovala i slova poetičtější a subtilnější. Nastevři a roužni navazovalo jak atmosféru pohody, tak i tajemství zároveň. Z plzeňské mluvy naštěstí tato pobídka nevymizela. Co však tolik pranýřované germanizmy? I když mnohé poklesly na dno jazykového výraziva, najdeme mezi nimi i takové, jež nám budou znít při vzpomínce na naše prarodiče docela mile. Člověk zaměstnaný prací a každodenními starostmi neměl etymologické problémy, kep, pajer, šraubnzír, zanky a vůbec veškerý verkcajk byly pro něj nástroji každodenní nutnosti. Jistě mě každý čtenář rád doplní o další slova, připomínající domov a nejbližší okolí. V souvislosti s publikací, v loňském roce vytištěnou Státním okresním archivem v Rokycanech, však zůstaňme v oblasti Plzeňska, přesněji řečeno v jedné z obcí přeštického okresu. Jedná se o Skašov, proslulý domácí výrobou dřevěných hraček. V roce 1923 se zde narodil Josef Brand, plzeňským čtenářům známý řadou národopisných publikací. Většina z nich pojednává o životě lidových řemeslníků. Jak lze z výše uvedeného vytušit, doplnil autor svůj pohled do jejich domácí dílny i o stránku jazykovou. Povadlé květy (ba i bejlí) lidové mluvy krajiny pod Zelenou horou, tak se nazývá útlý svazek, obsahující čtvrt tisíce lidových výrazů s komentáři, jež jsou šťastným, odborně vedeným pokusem o jejich vysvětlení. Všechny byly zaznamenány v jediné obci. Škála jejich expresivity je široká, příslušnost k jednotlivým slovním druhům často problematická. Je např. nesnadné určit, kde končí podstatné jméno či sloveso a kdy začíná citoslovce. Nelze se proto divit, že v případě výrazů jako čiš! Nebo jadrného, pocit naprostého nihilismu vyjadřujícího - prdlajs, se autor raději vzdal klasifikace.
Nová kniha J. Branda, vydaná Obecním úřadem ve Skašově, není jen pouhým "milým čtením", jež nám zpříjemňuje vzpomínky na minulost. V regionální badatelské práci je dobrou motivací, příručkou hodnou následování.
První valašsko-český slovník obsahující zhruba 15.000 hesel dokončil počátkem tohoto roku sedmašedesátiletý Silvestr Kazmíř ze Vsetína, uvádí krátká zprávička Lidových novin ze dne 18. ledna 2001.Asi o 3.000 slov obohatil jeho vlastní unikátní sbírku slovník Jana Misarka ze Slavičína na Zlínsku, jehož dílo na lístcích bylo uloženo v krabicích ve vsetínském muzeu. Valašské výrazy sepisoval Kazmíř od studentských let, takže slovník vydává po padesátileté sběratelské práci. Byla to doslova jazyková archeologie. Zlí jazykové trousili, že Valaši potřebovali k životu 300 slov, když na sebe volali z hory na horu. Stejně tolik jich prý znali angličtí námořníci, řekl badatel a zdůraznil, že tuto nehoráznou lež jeho slovník jistě vyvrací.Zaznamenal jsem dokonce slova, jejichž význam je třeba ještě hledat, a také některé neznámé vulgarismy, dodal.
Marta Ulrychová a redakce

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA