PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národopisný soubor Gymnázia Uh.Hradiště ve Švýcarsku

Gymnaziální folklorní soubory jsou u nás - pokud moje znalost sahá - poměrně řídké. Dostala se mi do rukou videokazeta galakoncertu souboru z Gymnázia Uherské Hradiště ze zájezdu do Švýcarska v září roku 2000, kde byl hostem Kantonální školy ve Wettingenu.
Nevím, čemu připsat to, že cimbálová muzika této školy má tak dobrou úroveň, a také dívčí zpívání i tancování chlapců a dívek sneslo srovnání se sbory i tanečním projevem našich vyspělých folklorních souborů. Je to zřejmě zásluhou zkušených profesorů Lenky Kraváčkové a Karla Rajmice, vedoucího souboru. Ona spolupracuje s Hradišťanem, Karel hraje a zpívá v Cimbálové muzice Jaroslava Čecha. Ti připravili se souborem pro letošní vzájemnou návštěvu hodnotný obsáhlý koncert. Program, zahrnující písně a tance několika odlišných regionů, zvládli mladí tanečníci, zpěváci i muzikanti precizně a s neobyčejným zaujetím a radostí. Školní národopisný soubor i švýcarský pěvecký sbor zmíněné kantonální školy se navštěvují už sedm let. Obě strany to velice obohacuje, protože při týdenním pobytu poznají rodiny, kde bydlí, poznají krásnou přírodu, horská střediska, navázali nebo prohloubili přátelství dřívější. Radostný pěkný program složený z písní, tanců a hudby, které mají studenti z Hradiště rádi, končil společným zpěvem obou souborů česky zpívanou písní Dobrú noc... a následným tancem - valčíkem. Bylo to úspěšné vyvrcholení činnosti jedné z generací národopisného souboru hradišťského gymnázia a končilo slovy prof. Jany Petrželkové: hudba byla u zrodu vztahů obou škol, nechť i v dalších letech napomáhá jejich sbližování.

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA