PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jak se rodí nejmladší skanzen v Čechách?

Samozřejmě s mnoha potížemi včetně té nejpalčivější - nejsou peníze. A tak se záchrana lidových staveb odehrává za pomoci sponzorů, soukromých firem a nadací, v neposlední řadě za neutuchajícího elánu studentů, jejichž snažení zůstává skryto za označením "budování v akci Z". Za účelem výstavby Expozice lidové architektury v Chanovicích (okr. Klatovy) vznikla před čtyřmi lety Vlastivědná společnost REGIO, organizující víkendové a prázdninové pobyty mládeže. Iniciátorem jejího založení je Okresní muzeum v Klatovech, které nese vedle organizačních starostí i veškerou tíhu odborné práce.
Co zatím mohou Chanovice svým návštěvníkům nabídnout? Především zvlněnou, věčně modrou kulisu šumavského horizontu, v bližším barevnějším pásmu pak pravidelný krajinný rytmus polí, luk, rybníků, remízků a lesů, ve vesnické zástavbě tradiční seskupení dominant (kostel, škola, zámek, zámecký park), tedy dokonale ucelený malebný tvar. V malém tištěném průvodci (Okresní muzeum Klatovy 2000) je uvedeno: Kvalitu zachovaných přírodních útvarů dokládá registrace tzv. významných krajinných prvků. Chráněným územím s kvalifikací "přírodní park" by si však zasloužila vyhlásit i rozsáhlá oblast mezi Chanovicemi, Novou Vsí, Kotouní, Černicemi, Defurovými Lažanami a Újezdem. Jsou tu zachovalé ekosystémy smíšených lesů, polí, luk a rybníků. V obci je sedm nemovitých kulturních památek a třicet tři významných objektů s památkovou hodnotou.
Do chanovického skanzenu bylo prozatím situováno několik roubených objektů z oblasti jihozápadních Čech: roubená kolna se stodůlkou z usedlosti čp. 9 v Měčíně, špýchar čp. 6 z Petrovic u Měčína, roubená stodola z areálu mlýna z Nezdic u Borov. Své umístění nyní našla obytná chalupa z Čachrova (čp. 39), která by měla představovat obydlí panského myslivce.
Nejmladší skanzen v Čechách je zpřístupněn pouze externě. Zájemci o lidovou architekturu a náhodní turisté jsou stále častější. Chanovice čekají i na Vaši návštěvu!

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA