PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jaroslav Kovářík z Kobylí pětasedmdesátiletý

V prosinci minulého roku se dožil a velkým koncertem v Kobylí oslavil své jubileum jeden z nejvýznamnějších zpěváků výrazné oblasti Hanáckého Slovácka na jihovýchodní Moravě a zároveň vyhlášený vinař Jaroslav Kovářík z Kobylí.
Narodil se v roce 1925 v sedlácké rodině, která má zde hluboké kořeny.
Zpěvák Jaroslav Kovářík je symbolem oddaného a věrného milovníka lidové písně. Jeho do vysokého věku krásný tenor uvádí v úžas a hladí po duši každého. Je vskutku prvním pěvcem této zajímavé oblasti, plné půvabných melodických lidových písní, které jubilantovi a početnému obecenstvu přišlo zazpívat mnoho výborných zpěváků jako Jana Trávníčková, Jan Zaviačič, Jan Beran, Maryška Sochorová - Malčicová, Marie Novotná, Martin Foretník i sbor mužů z Kobylí, jakož i výborní dětští zpěváčci a další. Zahrály mu cimbálové muziky Šmytec s primášem Markem Trávníčkem, cimbálová muzika Vonica se zpívajícím primášem Františkem Korábem, zahrál a zazpíval i MUDr. Jura Holásek, zahráli Vlastík Kopuletý, Jan Rokyta i Jindřich Hovorka ad. Zároveň bylo pokřtěno nové, velmi pěkné CD s názvem Jaroslav Kovářík zpěvák z Kobylí, kde je zachycen na snímku z roku 1956 i cimbalista Jaromír Běhunek, jsou tam i pozdější nahrávky Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) s primáši Jindřichem Hovorkou, Janem Kružíkem a Miroslavem Lopučkem. Toto album mu k narozeninám vydal jeho syn, JUDr. Jaroslav Kovářík ml., který si s otcem také na koncertě zazpíval. Album je věnováno nedávno zesnulému primáši MUDr. Jožkovi Kobzíkovi, který společně se souborem Břeclavan pomáhal Jaroslavu Kováříkovi st. co by zpěvákovi do světa. Členem Břeclavanu byl jubilant od roku 1957. Jeho zpěv je na novém albu dokumentován také pěknými snímky cimbálové muziky Zavádka s primášem Petrem Hudečkem. Na přípravě tohoto zdařilého CD, plného půvabných písní, se podílel i PhDr. Jiří Pajer. Vyrobilo Tonstudio Jaromíra Rajchmana a Stylton Ostrava. Byl to vskutku překrásný večer plný gratulantů, plný lidových písní, hudby i plný lahodného Kováříkova vína.
Tak hodně zdraví do dalších zpěvavých let!

Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA