Galerie osobností národopisu: Karel Plicka - III. část
V posledních číslech našeho časopisu byla věnována pozornost osobnosti národního umělce Karla Plicky. Na pana profesora mám mnoho krásných osobních vzpomínek. A tak mi to nedalo, abych se s Vámi, čtenáři, nepodělila alespoň o malou část dopisu (jehož faksimile je uvedena dále), v němž prof. K. Plicka píše o lidové písni a který byl podkladem k přednášce pro vedoucí folklorních souborů na podzim roku 1968.
"Myslím, že náš národ právě v současné době a zvláště ve dnech posrpnových plných zmatků, neklidu, úzkosti i smutku zase hledá - jako vždycky v těžkých chvílích svého bytí hledal - svoje studnice bezpečnosti. Jestliže Masaryk - filosof - mezi desíti nejlepšími knihami jmenuje dobrou sbírku lidových písní, měl proto jistě vážné důvody. Síla pravdivosti a tvůrčí poctivosti, která tvoří podstatu každé národní kultury, to jsou ony hodnoty nadčasové, nepomíjivé, neměnné a věčné. Národ se k nim vždycky vracel a bude vracet, aby znovu načerpal víry, nových tvůrčích sil, nesešel z bezpečné cesty a neztratil svoji osobitou tvář. V poesii jeho lidu promlouvá nejvlastnější hlas jeho krve."
Tolik z citace z dopisu prof. Karla Plicky, kterému jeho nejbližší dali na úmrtní oznámení toto motto, které je mementem i pro nás!
Tvůj hospodář ti umřel,
aby si to věděl,
nenes žádný smutek
nes ovoce dál.
Pán bůh si ho vzal.
Eva Rejšková
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 08.03.2001