PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. ADÁMKOVY FOLKLÓRNÍ SLAVNOSTI

Hlinsko: 24. a 25. srpna 2002
Pořádájí Město Hlinsko a Folklórní sdružení České republiky s programem:
Sobota 24. srpna: Betlém 15.30 hodin (v případě nepříznivého počasí Kom. divadlo) "Hrajeme si, tancujem a zpíváme" (vystoupení dětských souborů)
Betlém 19.00 hodin - Koncert italské dechové hudby z partnerského města Civitella d´Agliano
Neděle 25. srpna : Náměstí 13,00 hod. - Průvod souborů do areálu Betléma (za deště se nekoná)
Betlém 14,00 hodin (v případě nepříznivého počasí Kom. divadlo) "Tak se u nás tančí a zpívá" (Galaprogram dospělých souborů)
Doprovodný program: Turistický pochod a cykloturistická vyjížďka
Start : 24. 8. 2002 na Betlémě u objektu průvodců v době od 8.00 do 10.00 hodin
Trasy : pěší - 22 km a 30 km cyklo - 80 km
Cíl : v místě startu do 17,00 hodin
Pořadatel : Klub českých turistů Hlinsko
Slavností se zúčastní:

Dětské soubory: Vysočánek z Hlinska, Hořeňáček z Lázní Bělohradu, Groš z Dolní Rožínky a další soubory

Soubory dospělých: Vysočan z Hlinska, Dykyta z Krásné Lípy, Demižón ze Strážnice, Baldrián z Pardubic, Líšňáci z Brna-Líšně, Rusavjan z Rusavy a hostující dechová hudba z partnerského města Civitella d´Agliano (Itálie)
Z m ě n a p r o g r a m u v y h r a z e n a
Od roku 1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Tyto slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí městské části Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří přirozenou kulisu slavností. Veškeré sociální zázemí je v bezprostřední blízkosti Betléma (stravování souborů je přímo v areálu, šatny v cca 200 m vzdáleném gymnáziu, ubytování v Hlinsku nebo v blízkém okolí). Pořadatelé hradí členským souborům FOS ČR 50% dopravy a stravu. Ubytování se zajišťuje zahraničním souborům nebo tuzemským souborů na jejich přání na vlastní náklady.
V letošním roce se koná 7. ročník AFS. Každoročně se jich zúčastňuje 5 - 6 dětských souborů a 6 - 7 souborů dospělých z Čech, Moravy , Slovenska a jiných zemí Evropy.

AFS jsou nesoutěžním festivalem přehlídkového typu. Jeho konání doplňují doprovodné akce, např. výstava Výtvarné Hlinecko, pamětní síň rodiny Adámků v Městském muzeu, turistický pochod a cykloturistická akce, jarmark, koncert dechové hudby).

Cílem AFS je udržení odkazu předků na Vysočině a výchova k úctě k tomuto odkazu. Lidová píseň a tanec se stává prostředníkem této výchovy.

AFS již dávno překročily svým významem hranice regionu. Jsou významnou akcí na Hlinecku a diváci se sjíždějí z celé republiky. Jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků. Zájem o tuto akci každoročně projevují představitelé okresu i kraje a také se AFS z[častňují.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.06.2002 v 20:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA