PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

SOCHOVY NÁRODOPISNÉ SLAVNOSTI - LHOTKA POD ONDŘEJNÍKEM

Je řada velkých měst, která pořádají velké folklorní festivaly. Folklor je však doma především na vesnici. Řídící učitel školy ve Lhotce pod Ondřejníkem, pan Vincenc Socha, sesbíral v kraji okolo Ondřejníka na 1200 lidových písní a 160 tanců. Jeho přínos pro uchování těchto pokladů tradiční lidové kultury si každoročně připomínají pořadatelé a návštěvníci Sochových národopisných slavností, jejichž VIII. ročník se uskuteční v sobotu 24. srpna 2002.
Účastníci slavností se sejdou na přijetí u starostky obce (a současně i ředitelky slavností) paní Růženy Kopčákové ve 12,30 hodin. Ve 13,30 hodin bude následovat shromáždění u pamětní desky Vincence Sochy a průvod do areálu slavností. 13 folklorních souborů pak v průběhu odpoledne a večera vystoupí v 5 připravených programech.
Po slavnostním zahájení ve 14,30 hodin se nejprve divákům představí svými programy dětské folklorní soubory Valášek (Kozlovice), Malá Ostravica (Frýdek-Místek), Hurčanek (Palkovice), Holubjanka (Kunčice pod Ondřejníkem) a Grunik (Ostravice).
Mezi dospělé účastníky slavností letos budou patřit Pilky (Lhotka), Valašský vojvoda (Kozlovice), Ostravica (Frýdek-Místek), Ondřejnica (Stará Ves nad Ondřejnicí), Grunik s Cimbálovou muzikou Vojtek (Ostravice), Skaličan (Skalica - Slovenská republika), Slovácký soubor Kyjov a Cimbálová muzika Technik z Ostravy. Ti se postupně všichni představí v pořadech "Láska opravdivá", "Vystoupení souboru Ondřejnica a jeho hostů" a ve večerním pořadu "Struny a pentle". Po nich následuje lidová veselice.
K pochutnání budou napečeny domácí koláče a cukroví, z dalších domácích specialit uvedeme např. zelňačku, bramborové placky, grilovaná uzená žebra, klobásky, vepřenky ...
Pořadateli slavností jsou Klub žen a Obecní úřad ve Lhotce, Ministerstvo kultury ČR a Folklorní sdružení ČR, generálním sponzorem je Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Záštitu nad festivalem převzal pan Ilja Racek, ředitel České televize Ostrava.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.08.2002

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA