PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

MFF Liptál 2002

Nejraděj jezdím tam, kam jsem pořadateli pozvána a kde jsem vítána. Mezi tyto festivaly patří hlavně Liptálské slavnosti. V loňském roce to byl již jejich 33. ročník.

Platnost obrázku vypršela.

Největší dík za jejich uspořádání patří řediteli Ing. Ladislavu Michálkovi. Všichni jsou zde milí a vstřícní. Mají báječného a stále usměvavého starostu Miroslava Vaculíka (a doufám, že jím bude i nadále). Sám je aktivním členem hostitelského souboru Lipta - senioři. Jen mně chybělo, že v tomto ročníku festivalu netančil jako minulá léta. (Asi měl více jiných starostí). V hlavním pořadu mně jejich pěkné vystoupení pohladilo na duši. Byly to převážně původní základní tance Valašska precizně zatančené tak, jako i "dospělácká" skupina, která vznikla z Malé Lipty a Malušat. Je radostné, že zde mají stále pokračovatele a všechny skupiny pracují na této tradici. Nějak mi do toho nezapadají Mažoretky ZŠ Liptál. Jsou to půvabná děvčata v efektních úborech a jejich taneční provedení je velmi přesné. Není to však folklor. Také zde působí Hudební skupina 2 + 1 širšího zaměření. (Tu jsem ale neslyšela ani neviděla). Z toho všeho je vidět, že tato,ač malá obec, žije bohatým kulturním životem. V posledních deseti letech se zařadila mezi nejvýznamnější mezinárodní folklorní festivaly a hostí soubory z celého světa. Členové Lipty se dokáží o všechny postarat. Ovšem bez podpory všech pořadatelů a sponzorů by to v takovém rozsahu nešlo.
Bývá již tradicí, že oficiální zahájení slavnostní se koná na Obecním úřadě otevřením výstavy. Tentokrát to byla díla Vladislava Jurčáka, vynikajícího fotografa, který je svázán s obcí dlouholetou činností ve Výrobním družstvu Lipta. Slavnostní zahájení doprovázela mladý pětičlenná Cimbálová muzika Juráš z Rožnova pod Radhoštěm. Tato cimbálovka doprovázela i v průběhu celých slavností např. základní složku souboru Lipta a též další kolektivy.
Velmi se mi líbil hlavní dětský pořad, zejména Dětská cimbálová muzika Slováček z Brna - Černovic, uvádějící hudby, písně a tance v překrásných kyjovských krojích. Dále mě zaujalo půvabné vystoupení souboru Kuřátka z Chrudimi. Vynikající byl dětský soubor Sliven z Bulharska. Velmi pěkný byl samostatný pořad souboru Púčik z Brna. Všem se také líbil kolektiv Handrlák z Kunovic. Ovšem skutečným bonbónkem, jak řekl slovem provázející Mgr. Jaromír Juřička, byla přehlídka párových tanců. Škoda, že byly přihlášeny jen páry dva. Senorský pár z Lipty perfektně zatančil starodávný a druhý pár ze Zlína zase starou uherskou, rovněž pěkně zatančenou.
Ze zahraničních souborů se mi líbily tance Kozáků ze Záporoží na Ukrajině a vystoupení slovenského souboru Zobor z Nitry. Také další zahraniční účinkující měli divácký úspěch a tak je alespoň vyjmenuji: Bartók Táncegyüttes (Maďarsko), skupina bubeníků - studentů I. pacifické university (Japonsko), bavorský folklorní soubor Dreiflüsse Trachtengau Passau (Německo), La tradizione di Minuturno (Itálie), Tonali Ambar (Mexiko) a Herceg Stjepan (Hercegovina). Omlouvám se, pokud jsem některé účinkující kolektivy nejmenovala. Poděkování za krásná vystoupení patří všem!
Počasí Liptálským slavnostem přálo, spokojených návštěvníků bylo mnoho, takže konec dobrý, všechno dobré, ba co víc, báječné! Těším se na příští rok a doufám, že se opět ve zdraví sejdeme.

Jiřina Matějková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.02.2003

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA