PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Struny a cifry aneb Koncert kapely Šajtar s primáši

S nejistotou a očekáváním jsem přišel 8. listopadu 2002 do Domu kultury Poklad v Ostravě - Porubě na koncert kapely Šajtar a primášů. Co mě hned překvapilo, tak plný sál a ten fakt, že spousta mladých lidí stála po bocích hlediště a byla ráda, že se na koncert dostala... a pak jsem jenom sledoval a bylo mně krásně. O folklorní hudbu, zpěv a tanec se zajímám už skoro 40 let, ale to, co připravil Šajtar mně dodalo víru zase doufat, že rostou noví důstojní nástupci těm zkušeným hudcům.
Šajtar hrál s erudovaným přehledem, srdcem a svým přístupem strhnul primáše k vrcholným výkonům a k skvělé atmosféře. Nemá význam hodnotit, zda tam nebo jinde utekla nota (když je to "živě", stává se to i mnohem zkušenějším hráčům), nebo zda ten nebo onen primáš byl lepší. To hlavní vidím v poslání této akce, tedy: ukázat, že jsou i mladí, kteří umí a mohou důstojně navázat a pokračovat... jsem opravdu velmi rád, že se už konečně našel někdo, kdo rozhýbal strnulé a neustále stejné stojaté vody ostravského folklorismu. Rovněž "stavba" koncertu byla šťastně volená (ukázky tanců z jednotlivých regionů byly příjemným zpestřením) a hlavně moderování dostalo v podobě "nové tváře" úplně jiný rozměr, než na který jsme byli doposud zvyklí. Konferenciér se nesnažil poučovat a ohromovat zbytečnými moudry, jak to doposud provádějí někteří pracovníci ostravského rozhlasu. Konferování bylo k věci, vtipné a tvořilo přirozenou součást koncertu.
Chtěl bych poděkovat všem ze Šajtaru, primášům a tanečníkům za příjemně strávený večer. Navíc mě překvapila pokora muzikantů Šajtaru a skutečnost, že koncert věnovali dvěma ohromným veličinám moravské lidové hudby: Janu Rokytovi a (dnes již bohužel nedávno zesnulému) Zdeňku Kašparovi.
Děkuji přátelé! Těším se na další akce a přeji mnoho tvůrčí invence!

Dušan Pernický

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Šajtar, folkdrive kapela
Zveřejněno 04.03.2003 v 16:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA