PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Struny a cifry aneb Koncert kapely Šajtar s primáši

S nejistotou a očekáváním jsem přišel 8. listopadu 2002 do Domu kultury Poklad v Ostravě - Porubě na koncert kapely Šajtar a primášů. Co mě hned překvapilo, tak plný sál a ten fakt, že spousta mladých lidí stála po bocích hlediště a byla ráda, že se na koncert dostala... a pak jsem jenom sledoval a bylo mně krásně. O folklorní hudbu, zpěv a tanec se zajímám už skoro 40 let, ale to, co připravil Šajtar mně dodalo víru zase doufat, že rostou noví důstojní nástupci těm zkušeným hudcům.
Šajtar hrál s erudovaným přehledem, srdcem a svým přístupem strhnul primáše k vrcholným výkonům a k skvělé atmosféře. Nemá význam hodnotit, zda tam nebo jinde utekla nota (když je to "živě", stává se to i mnohem zkušenějším hráčům), nebo zda ten nebo onen primáš byl lepší. To hlavní vidím v poslání této akce, tedy: ukázat, že jsou i mladí, kteří umí a mohou důstojně navázat a pokračovat... jsem opravdu velmi rád, že se už konečně našel někdo, kdo rozhýbal strnulé a neustále stejné stojaté vody ostravského folklorismu. Rovněž "stavba" koncertu byla šťastně volená (ukázky tanců z jednotlivých regionů byly příjemným zpestřením) a hlavně moderování dostalo v podobě "nové tváře" úplně jiný rozměr, než na který jsme byli doposud zvyklí. Konferenciér se nesnažil poučovat a ohromovat zbytečnými moudry, jak to doposud provádějí někteří pracovníci ostravského rozhlasu. Konferování bylo k věci, vtipné a tvořilo přirozenou součást koncertu.
Chtěl bych poděkovat všem ze Šajtaru, primášům a tanečníkům za příjemně strávený večer. Navíc mě překvapila pokora muzikantů Šajtaru a skutečnost, že koncert věnovali dvěma ohromným veličinám moravské lidové hudby: Janu Rokytovi a (dnes již bohužel nedávno zesnulému) Zdeňku Kašparovi.
Děkuji přátelé! Těším se na další akce a přeji mnoho tvůrčí invence!

Dušan Pernický

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Šajtar, folkdrive kapela
Zveřejněno 04.03.2003 v 16:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA