PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vzpomínky na prázdniny

A bylo to tady. CO? No přece zájezd, na který jsme se všichni z našeho Javorníčku dlouho připravovali a těšili. Zájezd na mezinárodní folklorní festival do Belgie na 39. Europeade v Antverpách. Dnes vzpomínáme, jak se náš autobus po měsících příprav dal do pohybu z Brna směrem na hraniční přechod Rozvadov. O den později, ve středečních ranních hodinách, jsme navštívili jedno z nejvýznamnějších měst Německa, a to Kolín nad Rýnem, kde jsme zhlédli nejen kolínskou katedrálu a jiné památky, ale rozprchli jsme se též po německých obchodech.
Týž letní den večer nás již přivítaly Antverpy v plné kráse, město, kde jsme měli strávit převážnou část zájezdu. Po získání potřebných informací a seznámení se s naší belgickou průvodkyní Žanetkou, která uměla docela dobře česky, jsme se odebrali na naši ubytovnu. A byli jsme velmi překvapeni, čekali jsme velkou tělocvičnu, tak jak to na festivalech bývá. Ale čekal nás krásný penzion v tichém lese. Sice jsme museli každý den dojíždět do Antverp asi 40 km, ale co bychom pro takový komfort neudělali...
Hned další den nás čekala tři vystoupení. První bylo na hlavním náměstí v Antverpách - Grote Mark, a trvalo 490 minut. Záhy na to jsme se přesunuli na náměstí druhé (St. Antoneise) a i zde jsme vystupovali více jak půl hodiny. Podle nás účinkujících se vystoupení povedlo, potlesk byl obrovský a my jsme měli vynikající náladu. A večer nás čekalo to třetí vystoupení a to bylo na zahajovacím ceremoniálu na tamějším stadionu. Tady bylo vystoupení pravda krátké, ale o to zajímavější, protože jsme vystupovali spolu s Brněnským Valáškem a Jánošíčkem. Stadion byl plný lidí a atmosféra opravdu báječná. Vždyť se festivalu účastnilo na 220 souborů z celé Evropy s počtem kolem 6.000 účastníků. No prostě, bylo to nádherné vidět tolik souborů pohromadě, obdivovat ty krásné kroje a lidové zvyklosti z jiných zemí.
Mezi nimi Českou republiky reprezentovaly soubory čtyři - již zmíněné brněnské dětské soubory Javorníček, Brněnský Valášek a Jánošíček a také třebíčský Bajdyš.
Další dva dny jsme měli vlastně volno a mohli jsme tak navštěvovat vystoupení jiných souborů ve městě a mohli jsme se taktéž podívat i do jiných míst krásné Belgie. Takže jsme viděli belgické Benátky - město Bruggy a nenechali jsme si ujít příležitost vykoupat se v moři. V sobotu jsme absolvovali mši svatou v antverpské katedrále, slouženou v pěti světových jazycích. A odpoledne začal obrovský (asi šestihodinový) průvod městem. Ani velké horko nemohlo odradit všech 220 souborů, velikánské nadšení a průvod tak roztančily snad celé město. Srdečný potlesk diváků i kolemjdoucích byl naší odměnou.
Před námi však byl poslední den festivalu. Ten jsme si ale zpestřili vystoupením na jednom z větších antverpských náměstí a odpoledne nás čekalo oficiální zakončení 39. ročníku Europeade 2002.
Nastalo i loučení s Žanetkou, s paní domácí, a s městem Antverpy. I touto cestou, a též v tyto zimní dny při vzpomínce na krásné léto, ještě jednou děkujeme za kvalitní organizaci celé akce. Vždyť dovedete si třeba představit jen to, jak během jedné hodiny nakrmit skoro 6.000 strávníků? My jsme si to také nedovedli představit, ale oni to zvládli na výbornou.
Cestou zpět jsme si museli také nějak užít, a tak jsme navštívili hlavní město Belgie Brusel. A co v Německu? Přece nepojedeme jedním tahem! Tak tedy jo! Stavíme se v Norimberku. Ale to už bylo opravdu vše.
Každý den festivalu byl pro nás něčím novým a dodnes nezapomenutelným.Seznámili jsme se s novými lidmi i novými tradicemi.
A my už se těšíme na další folklorní festival Europeade 2003, který se bude konat na Sardinii.

Redakce časopisu Folklor 1/2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.03.2003

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA