PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vzpomínka na léto

Děti ze souboru Notičky na třetím letním soustředění v krkonošském Benecku cvičily, ale bály se také o své blízké. Máme před sebou všichni hodně práce. Budeme se učit patnáct nových písní, zopakovat musíme kompletně vánoční pohádku Proč dudák dupá? A jedním z hlavních úkolů je připravit se na natáčení videoklipu, představovala malým i velkým Notičkám program jedenácti náročných dnů vedoucí Lenka Kolářová.
Ovšem stejně jako celý národ, také pobyt Notiček v Krkonoších byl poznamenán přírodní katastrofou, která sužovala jejich domovský kraj okolo Berounky. První zprávy o zvedající se vodě přicházely zprostředkovaně po telefonu od rodičů a známých. Tady stále prší, potok se rychle zvedá, přicházely první zvěsti o situaci v Zadní Třebani, která sousedí s Řevnicemi. To bylo pondělí, Berounka byla v relativním klidu, to nejhorší se teprve očekávalo. V Benecku však zatím svítilo sluníčko pouze s občasnými přeháňkami, a tak po dopoledním maratónu zkoušek vyrážíme do lesa.
V úterý začíná ranní zkouška o patnáct minut později, všechny děti strnule sledují, jak řeky zaplavují města a vesnice, které tak dobře znají. My ale bydlíme u řeky, bojím se o maminku, naříká šestiletá Dianka Šeplavá. Později volá řada rodičů z Řevnic a Dobřichovic, že jsou evakuováni a zda děti jsou v pořádku. Je to paradoxní, ale my jsme bez vody, odpovídám, protože při bouřce se zřejmě strhl pramen ve studni a do konce pobytu nám hasiči museli dodávat vodu...
Pravidelné sledování zpráv o postupující pohromě se stalo nedílnou součástí denního programu mezi zkouškami, odpoledním a večerním programem. Zkoušelo se však stále a intenzivně, program byl nabitý pro přípravku i "velké" Notičky.
Folklorní soubor Notičky na Benecku 2002
Notičky na Benecku 2002
Zatímco loni se na soustředění vydalo jen šest "malých" Notiček, letos jich v Benecku bylo již deset. Každý z "malých" má svého opatrovníka, který se o něj stará a se vším mu pomáhá, vyhlašovala soutěž o opatrovnickou dvojici hlavní vedoucí L. Kolářová. Přestože ostřílení účastníci soustředění z "velkých" Notiček podávali v péči o své "nástupce" mnohdy obdivuhodné až nadlidské výkony, nejpečlivějším opatrovníkem byla nakonec vyhlášena Šárka Staňková, která se starala o šestiletou Anetku Nejtkovou.
Velcí v rozdělení na smyčce, dechy, zpěváky a rytmiku udělali, stejně jako malí, úctyhodný kus práce. Zkoušelo se někdy až 5 hodin denně. Patnáct nových písní, osm nových tanců, opakování vánoční pohádky a koled - to je práce na zkoušky během celého roku. Stejně jako loni, kdy si děti našly mezi novými písněmi svůj hit v koledě Vánoční zvon..., letos se naprosto nejoblíbenější skladbou stala písnička Já husárek malý... A kdo bude tancovat na husárka, zvídal Filip Sklala z rytmiky, zda by si na tuto dynamickou píseň mohli zatancovat i velcí kluci.
Když zkoušky, odpolední olympiáda, stavění mechových domečků či výlet lesem končí, vracíme se prostřednictvím televize a zpráv z domova opět do děsivé reality povodní. Ve středu, kdy je po kulminaci Berounky, doráží do Benecka Martin Kirov - režisér, který s Notičkami připravuje jejich první videoklip. Mám vše natočené na videu. Je to hrozné, říká a večer promítá vývoj povodní v Zadní Třebani, odkud pochází. Jeho hlavní činnost na notičkovském soustředění ho však teprve čeká.
Chtěl bych, abyste si vyzkoušeli natáčení. Jaké pohyby při tom budete dělat, budeme pracovat s výrazem tváře, to je hodně důležité, vysvětluje režisér všem účinkujícím dětem. Postupně se před Kirovou kamerou vystřídali všichni muzikanti a z práce při natáčení byli unešení. A budeme se potom moct podívat, jak je to natočené, zvídal Mirek Smola, ještě před tím, než režisér a kameraman v jedné osobě stačil pustit nahrávací tlačítko.
I když jsme daleko od domovů, každý den sledujeme zprávy o škodách, které voda napáchala. My jsme evakuovaní, domů se vrátit nemůžeme, popraskaly nám v domě zdi a čekáme statika, volá paní Slanínková z Dobřichovic. Rodiče jsou rádi, že děti nemusí zažívat stres a obavy z vody, stačí, co je čeká po návratu. Řada dětí se do svých domovů ani vrátit nemůže, a tak od autobusu je rodiče odváží k babičkám a známým. Přemýšlíme, jak pomoct? Mohli bychom uspořádat brigádu rodičů v Řevnicích a ve Třebani, navrhuje Lenka Kolářová. Ten samý večer volá Pavla Švédová z Našich novin, což je čtrnáctidenník pro Dolní Poberouní. Domlouváme tedy naše vystoupení na benefičním koncertě na mostě mezi Řevnicemi a Lety. Tam zazněla i nejoblíbenější píseň soustředění Já husárek malý...Je to píseň energická a bojovná. Snad trochu síly dodá i lidem postiženým záplavami.

Pavla Němcová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.03.2003

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA