PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ZPĚVÁČCI 2003 již pozítří!

Ve dnech 3. a 4. května 2003 se v Lázních Velké Losiny uskuteční již IX. ročník Celostátní soutěžní přehlídky dětských sólových zpěváků lidových písní "Zpěváčci 2003".
Hlavním pořadatelem akce je Folklorní sdružení České republiky ve spolupráci s Českým rozhlasem, Obcí a Lázněmi Velké Losiny, Olomouckým krajem a Hanáckým folklorním sdružením. Spolupořadateli jsou dále Krajský úřad Olomouc, Státní památkový ústav v Olomouci, Ruční papírna Velké Losiny a folklorní soubor Markovice Postřelmov, spoluzakladatel přehlídky, který letos oslaví 50. výročí svého působení. Přehlídku podporují Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo kultury ČR. Záštitu nad přehlídkou již tradičně přijali Mistr Peter Dvorský, senátor Parlamentu ČR Adolf Jílek a hejtman Olomouckého kraje Jan Březina. Letošní přehlídka bude věnována 80. výročí Českého rozhlasu a 50. výročí folklorního souboru Markovice Postřelmov.
Přehlídky se zúčastní asi 50 nejlepších dětských amatérských zpěváčků ze všech regionů České republiky (výběrovými koly prochází na 5.000 dětí), hosté ze Slovenska - finalisté obdobné soutěže "Slávik Slovenska", nad níž má patronát také Mistr Peter Dvorský, a také pozvaní reprezentanti dětského lidového zpěvu z Maďarska, Polska, Bavorska a Rakouska. Zpěváky budou doprovázet vybrané lidové muziky Cifra, Rokytka a Vojtek. Odborná porota vyhodnotí prvních deset nejlepších zpěváčků a nejlepší účastníky na 1. - 3. místě.
Neveliká, ale překrásná lázeňská obec Velké Losiny přivítá účastníky přehlídky již podeváté. nové vedení obce na čele se starostou Miroslavem Kopřivou a místostarostkou Ivanou Blažkovou, vnímá přehlídku nejen, jako významný kulturní svátek, ale především jako důležitou událost, ve které hlavní roli hraje naše mládež. Proto chce v příštích letech tuto celostátní přehlídku podporovat, mnohem významněji se podílet na její přípravě přispět tak ke zvýšení atraktivity Velkých Losin. Spolu se zpěváčky na přehlídku často přijíždějí jejich rodiče a příbuzní, učitelé, vedoucí souborů a řada významných hostů. Za shlédnutí rozhodně stojí v květnu nádherně rozkvetlý lázeňský park, možnost koupání a masáží ve Státních léčebných lázních Velké Losiny, prohlídka Zámku Velké Losiny, spojeného se známými čarodějnickými procesy a ojedinělé tradiční výroby v Ruční papírně ve Velkých Losinách. V současné době má Folklorní sdružení ČR v místě konání přehlídky velice významnou podporu obce, lázní, zámku, Ruční papírny, ale také Hotelu Praděd, Hotelu Diana, Základní školy a řady dalších příznivců.
Svým významem však již dnes tato akce překračuje hranice obce. Od počátku má celostátní charakter. V posledních ročnících se jí již tradičně účastní finalisté a přední organizátoři Slávika Slovenska. Nejlepší účastníci 1x za dva roky účinkují na Mezinárodním folklorním festivalu dětských souborů v Luhačovicích. Střídavě se konají společné česko-slovenské koncerty v Praze a v Bratislavě. Vloni se tento koncert uskutečnil v Kongresovém centru v Praze za účasti Petra Dvorského a Evy Urbanové a ve spolupráci s Českým rozhlasem je zaznamenán na CD. V září letošního roku se opět uskuteční společný koncert v budově Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Letos poprvé je přehlídka začleněna do významného mezinárodního projektu zemí Visegrádské čtyřky "Dny tradiční kultury" jehož součástí je třicítka akcí v ČR, SR, Maďarsku a Polsku. Velkou zásluhu na rozšíření významu přehlídky má Mistr Peter Dvorský, který je jejím patronem a přímým účastníkem již potřetí. Vysokým oceněním této akce je pro nás také pravidelná účast Velvyslance Slovenské republiky v ČR pana Ladislava Balleka.
Základním cílem celé akce je získávat mezi dětmi příznivce lidového umění, pokračovatele tradic lidového zpěvu a motivovat také široké zázemí učitelů, hudebních pedagogů, rodičů a dalších příznivců lidového umění k pokračování v dobrovolné práci pro uchování a pokračování tradic české lidové kultury.
Folklorní sdružení České republiky i všichni účastníci přehlídky jsou vděčni všem partnerům, kteří se rozhodnou tento ušlechtilý cíl podpořit. Vedle všech uvedených spolupořadatelů, patronů a partnerů přehlídky k nim v letošním roce patří zejména Radio PROGLAS Brno, MEDIATEL Praha, Ochranný svaz autorský Praha, CAC LEASING Praha, EKOZIS Zábřeh, EPCOS Šumperk, FORTEX-AGS Šumperk, Pivovar HOLBA Hanušovice, PRAMET TOOLS Šumperk, REFINAL Šumperk, STAVBY KOLOMPÁR, SULKO Zábřeh, ŽĎAS, a.s. Žďár nad Sázavou a další. Velmi významným partnerem je Český rozhlas, jehož 80. výročí je IX. ročník přehlídky věnován.

Jiří Pokorný

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 01.05.2003 v 16:06 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA