PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Reprezentační VI. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR

Sobota 8. února 2003 v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou.
V sobotu 8. února 2003 se v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil velmi úspěšný VI. reprezentační Národní krojový ples, který si uchoval pozici ozdoby a vyvrcholení plesové sezóny ve městě i na Vysočině.
- Národní krojový ples uspořádalo Folklorní sdružení České republiky za podpory Města Žďár nad Sázavou, Horáckého folklorního sdružení, Kraje Vysočina a desítek sponzorů v rámci oslav 80. výročí založení Českého rozhlasu.
- VI. národního krojového plesu 2003 se účastnily čtyři stovky krojovanýchúčastníků z celé naší republiky. Zastoupeno bylo nejen domácí Horácko (Studánka Žďár nad Sázavou, Vysočan Jihlava, Škubánek Světlá nad Sázavou, Kalamajka Havlíčkův Brod a Bítešan Velká Bíteš), ale též pestré a veselé Slovácko (Lúčka Svatobořice-Mistřín, Dúbrava Dubňany, Moravjan Moravany a krúžky ze Svatobořic-Mistřína, Těmic, Ratíškovic, Prušánek a Starého Poddvorova), své zastoupení mělo také Brněnsko (Líšňáci Brno), Haná (Hanáček Brno), Slovácko hanácké (Salajka Dambořice), Valašsko (Rusava Bystřice pod Hostýnem a Senioři Lipta Liptál) a Slovensko (muži z Podbrezové a nechyběl ani brněnský Púčik).
- Nádherný úvodní slavnostní nástup za doprovodu slovácké dechové hudby Vlkošáci z Vlkoše u Kyjova uvedl na vyzdobený a hosty zaplněný sál Domu kultury dvě stě mladých v lidových krojích. Další krojovaní účastníci zaplnili ochozy i okolí tanečního parketu. Úvodní podívaná vyvrcholila po slovním zahájení plesu předtančením Vysočanu Jihlava, představením osmi dívek ucházející se v divácké soutěži o titul Miss plesu 2003 a společným tancem.
- Očekávanými vrcholy plesu bylo předtančení Českou a Moravskou besedou, jimž předcházel slavnostní křest CD Zpěváček - Slávik s nahrávkami dětských vítězů ve zpěvu lidových písní z české soutěže Zpěváček, slovenského Slávika a Mistra Petra Dvorského, jemuž kmotrem se stal generální ředitel Českého rozhlasu Praha Václav Kasík. Kromě Zdeňka Pšenici asistovali také Miroslav Dudík a Stanislav Bachleda.
- Součástí plesu bylo také společenské setkání hostů s podpisem smlouvy o spolupráci mezi Folklorním sdružením ČR a Klubem českých turistů, vystoupení souborů Studánka, Dúbrava a mužů z Podbrezové, losování bohaté tomboly.
- Miss plesu 2003 se stala Helena Kyněrová ze Svatobořic-Mistřína, druhé místo obsadila Hana Dostálová z Brna a třetí místo získala Dana Matulová z Dambořic.
- Kromě dechové hudby Vlkošáci k tanci i poslechu bude hrát také Cimbálová muzika VUS Ondráš Brno a souborové hudby.
- Plesu se zúčastnilo více než 170 oficiálních hostů, 400 platících diváků a také více než 400 krojovaných účastníků ze zmíněných souborů i jednotlivců a párů. Sál i přísálí žďárského kulturního domu po celý jeho průběh doslova praskaly ve švech. Přítomno bylo nevídaných téměř 1.100 návštěvníků, kteří se během celého plesu výborně bavili a byli spokojeni.
- Nad VI. národním krojovým plesem přijali záštitu místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová, ministr obrany Jaroslav Tvrdík (který se ovšem z důvodů zahraniční služební cesty všem přítomným omluvil) a hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Přítomni byli také další milí hosté - zástupci města Žďár nad Sázavou, kraje Vysočina i partnerských organizací ze Slovenska, Polska, Rakouska. Pozornost vzbudila delegace z Nového Zélandu, v jejímž středu byl bývalý ministr kultury tohoto exotického ostrova.

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 21.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA